| BeingSelfless a întrebat:

Dacă ați face o modificare în sistemul educațional, cum ați face ca studiile superioare (licența) să dureze mai puțin de 3 ani, respectiv pentru master și doctorat?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Exista niste limite, nu foarte largi, in care fiecare tara poate hotari cate ore de studiu individual sunt necesare pentru fiecare credit de studiu (ECTS).

Iar tarile nu recunosc diplome straine intr-o disciplina care nu exista in tara in care se doreste recunoasterea diplomei.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-as face asa ceva. Si asa puterea actuala ne vrea prosti: durata cat mai scurta, examene cat mai usoare, carte nu se mai face. Cand am fost eu la examen am fost circa 12 (am fost 24 pe loc dar la vizita medicala au cazut mai mult de jumatate. MApN.) pe loc si am dat din matematica, istorie, geografie, romana, vizita medicala drastica, probe sportive, test psihologic. Astazi se duc si dau din doua materii si la subofiteri si maistri nu se mai dau decat: vizita medicala, proba sportiva, testul psihologic si un simulacru numit "interviu". Noi faceam carte si sambata. Astazi au diferite sarbatori civile, sarbatori bisericesti, si sambete cu toptanul. S-a ales praful de tot. Un tanar face facultatea si se angajeaza vanzator. Vorbeam cu un avocat (pe Facebook) si i-am spus ca nu stie sa scrie. L-am intrebat cum a depasit clasa a IV-a ca eu il lasam repetent? Facea greseli gramaticale copilaresti. Tot el s-a suparat.

| BeingSelfless explică (pentru Salontanul):

Legat de MApN, nu pot discuta deoarece chiar nu m-am documentat cum se studiază și ce urmează după studii.
Referitor la universitate, în sine, e relativ ușor de înțeles pentru toată lumea. Sunt unele universități care oferă posibilitatea de a face primi 2 ani într-unul singur, 2 in 1. Aș putea presupune că studiul ar fi foarte intens. În nici-o măsură nu susțin ca studiile să fie mai ușoare, ci din contră să devină mai severe și intensive. Am adresat această întrebare pentru a-mi da seama dacă durata de 3 ani în licență, 2 în master, 3/4 în doctorat este datorită:
•lipsa personalului din universități sau fiind numărul redus proporțional cu numărul de studenți la o facultate (adică 1-2 profesori la 200 de studenți), pe când dacă ar fi un număr mai mare de profesori cu grupe mai mici de studenți, cursurile ar fi mult mai severe și intensive, posibil să facă durata mai scurtă, și să creeze cel puțin mici genii după absolvire.
•dezinteresul general
•dezinteresul studenților
•lipsa aparaturii
•lipsa de educație generală și pentru materia urmărită a studenților.
•mediul din care provin profesorii și/sau studenții.

Deși încă sunt student, și par a vorbi aiureli, m-aș gândi la modalități de a forma universitățile, profesorii, studenții, etc să fie cel puțin de 2 sau 3 ori mai performanți cantitativ (ca număr) și calitate (ca abilități), dar și într-un timp relativ mai scurt în care fiecare realizează lucruri interesante și benefice lor și societății.

| Salontanul a răspuns (pentru BeingSelfless):

Nu stiu ce sa-ti spun dar am o verisoara avocat si sotul ei procuror. Sunt pensionari acum dar la varsta lor (desi se invata si sambata) stateau si noaptea pana la 2-3. Licenta dura 5 ani. Astazi fac 4 ani si invatamat la distanta sau frecventa redusa. Vai si amar!

| doctorandus a răspuns:

Hmm... nu se poate, pentru ca romanii vor ca diplomele lor sa fie recunoscute in UE + alte tari. Deci daca schimbi durata licentei, nu mai sunt recunoscute studiile in strainatate.

| BeingSelfless explică (pentru doctorandus):

De ce acest lucru?

| doctorandus a răspuns (pentru BeingSelfless):

Pentru ca asa e prevazut in acordurile internationale: diferenta de durata a studiilor se pune drept "diferenta semnificativa" sau "diferenta substantiala", care impiedica recunoasterea diplomei straine.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Bineinteles este vorba de durata nominala a studiilor. Daca studentul o parcurge mai rapid sau mai lent nu conteaza.

| BeingSelfless explică (pentru doctorandus):

Adică, vrei să spui că este un sistem internațional pe care toate țările sau universitățile ar trebui să-l accepte, fără a avea o alternativă. Dacă cineva se opune, atunci nu se va recunoaște nimic.

| doctorandus a răspuns (pentru BeingSelfless):

La adoptarea acestui sistem s-a muncit ani de zile, cu negocieri, compromisuri, etc., incat sa fie compatibilitate cel putin la nivel de UE, eventual si cu SUA si alte tari dezvoltate.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Exista niste limite, nu foarte largi, in care fiecare tara poate hotari cate ore de studiu individual sunt necesare pentru fiecare credit de studiu (ECTS).

Iar tarile nu recunosc diplome straine intr-o disciplina care nu exista in tara in care se doreste recunoasterea diplomei.

| dullcat a răspuns:

Nu as face schimbarea asta.

| BeingSelfless explică (pentru dullcat):

De ce?

| dullcat a răspuns (pentru BeingSelfless):

Pentru ca reprezinta o dovada, sau ar trebui sa reprezinte, pentru calitatea studiilor.Si ai nevoie de timp, timp in care mai si inveti lucruri. Nu toti isi scriu licenta intr-o luna.Eu am facut si master, deci am scris o dizertatie, care e ceva mai complexa decat o licenta.

Daca nu vrei sa faci facultate minim 3 ani, gasesti cursuri pe net de cateva luni sau 1 an si ai rezolvat.

| Ninorotta a răspuns:

Sistemul educational este deja la pamant. Elitele isi instruiesc odraslele pe alte meleaguri.