| Beebeeee a întrebat:

Daca azi la examen am pus la semnificatia titlului poeziei "Randuri pentru Anul Nou" de Ion Minulescu : Titlul poeziei... de... este in deplina concordanta cu poezia data si in plan gramatic este format din substantivul comun randuri, prepozitia pentru si substantivul comun Anul alaturi de adjectivul Nou. Imi pune 6 puncte? Am nevoie de un raspuns urgent, multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| AlinaOneDirection a răspuns:

Nu ai scris semnificatia nici unde, nici ce transmite.

| Lαrisα a răspuns:

Da, cred ca te puncteaza maxim.

| ShadowGhost a răspuns:

Nu,deoarece Anul Nou e substantiv propriu.Cauta pe net si ai sa vezi, numele sarbatoriilor sunt substantive proprii.In rest e ok :*

| RawBlack a răspuns:

Nu cred că te va puncta maxim deoarece acolo nu sunt 30-50 cuvinte. Salut!