| Laura6532 a întrebat:

Daca fac facultatea de medicina in Romania am posibilitatea sa fac rezidentiatul in Scotia? Cum se procedeaza in cazul asta?

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Or sa te puna sa mai faci scoli pe la ei apoi or sa te lase sa dai examene extrem de grele.
Da au alt sistem au altfel de școală
Nici sa nu te gândești la echivalat de diplome ca ti-le iau drept hobby dupa echivalare nu ai voie sa faci nimic cu ele.
Eu am patit asta in alte domenii.
A cam trebuit sa fac școlile din nou
Si sa dau examene.
Pt ca mi-am echivalat diplomele
Dar pe ei ii durea in vit de diplomele mele
Ci in general doreau neaparat diplome dea ei din tara
Atentie acolo dai examen din 2 in 2 ani sa dovedesti ca mai stii o meserie
Si ei schimba des cerintele
Adauga cerinte noi ca toata viata ta sa pui mana sa inveti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți. Au alt sistem. Mai întâi ai nevoie să ți se echivaleze studiile medicale. Ceea ce este echivalent cu reluarea studiilor acolo.

| Mopmop a răspuns:

Daca ai pus aceasta intrebare inseamna ca ai un nivel foarte bun de engleza.
In consecinta cauta pe net facultati din Scotia si trimite un mail cu ceea ce vrei tu.
Sigur vei primi un raspuns satisfacator.
Mult noroc!

| Foxglove13 a răspuns:

Nu cred ca este posibil, ar fi mult mai usor sa faci facultatea de medicina in Scotia. Rezidentiatul ar fi in NHS, iar NHS-ul este un sistem diferit fata de sistemul medical din Romania.