| anonim_4396 a întrebat:

Daca inveti la liceu profilul uman poti invata la facultate ceva ce tine de real?

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

De la real la uman e mai usor, insa de la uman la real e mai greu. Nu se tine cont de profil la facultate, bineinteles, dar s-ar putea sa nu faci fata. O sa ai nevoie sa meditatii cred, multa ambitie si munca.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La majoritatea facultatilor vei avea nevoie de cunostintele (dobandite in liceu)de matematica,fizica,chimie,biologie. Chiar si la cele despre care se spune ca n-ai multa nevoie de disciplinele de real! --- de exemplu : facultatea de geologie,facultatea de geografie,facultatea de biologie, facultatea de stiinte economice, facultatea de farmacie, facultatea de medicina ( umana si veterinara), facultatea de agronomie, facultatea de zootehnie, etc.

Sunt prea putine facultatile la care nu ai nevoie de disciplinele reale ca, spre exemplu, facultatea de litere, facultatea de jurnalism, facultatea de drept, facultatea de comunicare si relatii publice, facultatea de istorie, facultatea de sociologie. Mai mult, unele dintre acestea ofera specializari pentru care piata muncii este suprasaturata iar absolventii ajung someri cu diploma de licenta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sari din căruță în telecuță și te pierzi în detalii.
Ca să-ți fie mai ușor este bine să mergi pe un profil cât mai apropiat de cel urmat în liceu.
Pa, pa.

| barbutxxx a răspuns:

La facultate nu se tine cont de profil

| OmulSiXPacksSs a răspuns:

Poti sa mergi la ce facultate vrei tu, ideea e sa faci fata

| chloe099 a răspuns:

Nu conteaza la facultate profiul pe care l'ai urmat la liceu. Doar sa spui ca te'a ajutat ce ai invatat la biologie sa zicem pentru facultatea de medicina, dar cum spuneam, doar pentru ca esti la uman nu este interzis sa urmezi facultate de real.