| pNc69 a întrebat:

Daca nu ai un liceu militar, adica de exemplu mergi din clasa a 9-a pe un profil de sport sau economic.
La 18 ani te poti angaja in armata?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, se poate chiar daca nu esti absolvent al unui colegiu(liceu) militar! Pentru inceput, te poti angaja ca simplu soldat (cu un contract pe durata de 4 ani) dupa care, avad studii liceale si bacul promovat, poti avansa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, te poţi angaja ( ca simplu soldat ) şi fără să urmezi cursurile unui Colegiu Militar!
Te angajezi după ce termini liceul şi promovezi examenul de BAC!

Toate cele bune.

| pNc69 explică:

Si daca nu iei bac-ul poti lucra in continuare?

| lorry17 a răspuns:

Nu e posibil, trebuie sa faci liceul militar daca vrei sa ai post de munca in militarie.