| anonim_4396 a întrebat:

Daca peste tot scrie clar ca se scade un punct la purtare la fiecare 20 de absente nejustificate de ce unii profesori zic ca se scade prima data un punct la 20 apoi din 10 in 10? Eu nu am gasit nicaieri regula asta.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așa, de habarniști ce sunt sau să te prostească pe tine (se pare că au reușit...)

| Hyperion7 a răspuns:

Nu mai chiuli nici tu, justifică-ti absențele și asta e.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Art. 27. - (1) Pentru toţi elevii din învăţământul preuniversitar, la fiecare 10 absenţe nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină sau modul, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct

Pentru elevii din învățământul gimnazial și liceal, regulile sunt similare, cu mențiunea că nota la purtare va fi scăzută cu un punct pentru fiecare 20 de absențe nejustificate pe an școlar din totalul orelor de studiu sau 10% absențe nejustificate din numărul de ore pe an școlar la o disciplină de studiu/modul de