| Adriannnnnnnn a întrebat:

Daca rezolv la mate 3-4 exercitii corecte cate puncte de 5p de exemplu as primi la examen?

30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

DACĂ.Tu nu stii sa faci un calcul simplu si te astepti sa faci exercitiile alea? Mai ai de umblat si la limba romana.

| darrio2007 a răspuns:

Vorbeste frumos, măi tinere nou-nascut! Ti-as putea fi tată.

| Adriannnnnnnn explică (pentru darrio2007):

Am saisprezece ani

| Lukasssz a răspuns (pentru Adriannnnnnnn):

Si ii ai degeaba. 16 ani la clasa a 8 a, ce ai facut maica nu ti-a placut scoala?

| Adriannnnnnnn explică (pentru Lukasssz):

Tu macar sti mate?

| darrio2007 a răspuns (pentru Adriannnnnnnn):

Mai scade 7 ani. Cei de acasa.

| Lukasssz a răspuns (pentru Adriannnnnnnn):

Respiri aerul degeaba

| darrio2007 a răspuns:

Ha, ha, ha! Cu 5 nici pe santier nu esti bun. Trebuie sa numeri lopetile de nisip.

| halogen001 a răspuns:

Depinde de examen, de cate exercitii sunt in total si de modul de notare.
Daca sunt 3 subiecte a cate 6 exercitii de 5 puncte fiecare, deci 30 puncte pe subiect, in total 30x3 = 90 puncte, se mai dau 10 puncte din oficiu si atunci rezulta 100 puncte pentru cine face corect toate exercitiile si se imparte 100 la 10 si se obtine nota 10.
Daca din cele 18 exercitii s-ar face exact 4 exercitii rezulta 4x5=20 puncte, la care se adauga 10 din oficiu. Totalul = 30, apoi 30 impartit la 10 = nota 3.

La exercitiile cu variante de raspuns se dau 5 puncte daca raspunsul ales e corect si 0 puncte daca e ales gresit.
La exercitiile fara variante, unde se cere rezolvarea completa se pot da pentru un exercitiu de la 0 la 5 puncte in functie de rezolvarea data.
Se aduna toate punctele obtinute la toate cele 18 exercitii, se adauga cele 10 din oficiu, rezultatul se imparte la 10 si aceea e nota obtinuta.

| Adriannnnnnnn explică (pentru halogen001):

Multumesc dar daca fac 6 exercitii o sa am 5 nu?

| halogen001 a răspuns (pentru Adriannnnnnnn):

Cu placere!
6 exercitii x 5 puncte = 30 puncte. Adaug 10 din oficiu. Obtin 40 puncte.
40 : 10 = nota 4.
Pentru 5 trebuie 8 exercitii.
8x5 = 40, 40+10 = 50, 50:10 = 5
La exercitiile cu variante de raspuns se obtin fie 0 fie 5 puncte. La cele cu scrierea completa a rezolvarii se pot da 0, 1, 2, 3, 4 sau 5 puncte. Se aduna toate punctele, se adauga 10 din oficiu si se imparte la 10.
Asa se face calculul la simulare clasa a 8-a.

| Adriannnnnnnn explică (pentru halogen001):

Păi si exercitiile alea 12 care trebuie sa alegi o varianta si de exemplu am facut 5 exercitii nu pot lua macar pe ele 3.50?

| halogen001 a răspuns (pentru Adriannnnnnnn):

Da, iese 3, 5.
5 x 5 = 25, 25+10 = 35, 35:10 = 3, 5
Daca se mai adauga si ceva puncte de la ultimele 6 se mareste nota.

| Lukasssz a răspuns:

Nene tu spui ca faci 3-4 exercitii corecte dar nu stii sa calculezi punctajul?

| Adriannnnnnnn explică (pentru Lukasssz):

Ba frate te mananca undeva am intrebat doar pentru ca la mate am luat 5 la simulare si am crezut ca pot lua si mai mult.

| Lukasssz a răspuns (pentru Adriannnnnnnn):

Stimabile de ce nu ai facut contestatie daca ai crezut ca poti sa iei "mai mult"?

| Lukasssz a răspuns:

Vorbeste ma frumos, ciobanule

| Lukasssz a răspuns:

Observ nici sa calculezi punctajul nu stii.

| Lukasssz a răspuns:

Viitorul salahor al Romaniei.

| RKBlue a răspuns:

Ti-ai raspuns singur, intr-un mos ironic si subtil, nota pe care o vei primi la examen.
Notarea incepe de la 1. Daca faci 4 exercitiim vei lua 3.
Pentru o nota de trecere, trebuie sa faci cele 6 ex de la prima parte si inca cate ceva de la altele.
Dar depinde si de perspective si daca e vorba de Bac sau evaluare nationala.

| Adriannnnnnnn explică (pentru RKBlue):

E vorba de evaluarea nationala

| chuckmanson a răspuns:

Tu nu știi să faci un calcul de clasa a treia și vrei 4 exerciții corecte? rolling on the floor

| isemilia a răspuns:

15 (daca faci 3 ex) - 20 (daca faci 4 ex) si 10 din oficiu. Cu alte cuvinte : 2, 5 daca faci 3 ex, 3 daca faci 4 ex. Presupunand ca le faci corect, de 5 p si nu mai primesti punctaj niciunde altundeva.

| Adriannnnnnnn explică (pentru isemilia):

Si daca fac 5 exercitii corect o sa am 4?

| isemilia a răspuns (pentru Adriannnnnnnn):

Depinde de punctajul pe problema.

| Adriannnnnnnn explică (pentru isemilia):

Si daca fac 5 exercitii corect si au punctajul de 5 puncte am 4 puncte nu?

| isemilia a răspuns (pentru Adriannnnnnnn):

Nu. Ai avea 3, 5 p. 1 p din oficiu si 2, 5 de pe rezolvarea celor 5 probleme.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Calculeaza si tu.