| Adriannnnnnnn a întrebat:

Am si eu o intrebare, la examen un exercitiu e 6p de exemplu cate puncte sunt gen stiu ca nu iti da 6 puncte dar nu inteleg cat e daca rezolvi un exercitiu de 6p sau 2p

3 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Daca vorbesti de examenele nationale (EN, BAC etc), atunci scara e 0 - 100. 6 p inseamna 6 din 100. Sau, daca vrei pe o scara 0 - 10, imparti la 10, si atunci 6 p inseamna 0, 6 p.

| Hope1992 a răspuns:

Daca in dreptul unui exercitiu scrie 6 puncte inseamna ca daca il rezolvi 100 % iti da 6 puncte, daca are mai multe subpuncte fiecare e numerotat, vezi in stanga paginii (de obicei cate puncte are)
La final scrie cate puncte se afla in total, daca sunt 10 inseamna ca 6 p inseamna nota 6, de obicei nu scrie 10 ci(9p +un punct din oficiu).

Daca sunt sa zicem 50 puncte suma totala. Faci regula de 3 simpla.

ex am rezolvat exercitiile si cred ca am 23 puncte din 65

65p ....nota 10
23p.....nota x
x=23x10/65 rezulta ca x=3.58 adica ai luat prin rotunjire 4
In exemplul de mai sus nu am pus niciun punct din oficiu, altfel il loc de inmultirea cu 10, se inmultea cu 9.

| Hope1992 a răspuns:

Si inca ceva renunta la "gen" e destul de enervant si denota ca esti o persoana needucata.de obicei pitipoancele vorbesc asa.