| anonim_4396 a întrebat:

Daca studiez biochimie 4 ani la facultatea de inginerie chimica si fac un master in criminalistica si criminologie pot ajunge criminalist?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru a ajunge criminalist trebuie să urmezi facultatea de drept și /sau Academia de poliție.

| CorinaaaCri a răspuns (pentru corolav):

Dar totusi sunt unele lucruri de la chimie care folosesc in criminalistica

| CorinaaaCri a răspuns (pentru corolav):

Multumesc oricum!

| corolav a răspuns (pentru CorinaaaCri):

De acord cu matale, dar acele persoane nu sînt criminaliștii propriu ziși. Adică detectivul, anchetatorul, polițistul.
Sînt persoane din arsenalul tehnic al uni institut de criminalistică. Care, absolut de acord cu matale, sînt persoane cu studii superioare, alese pe sprînceană și ultra specialiști în domenii de fizică, chimie, calculatoare, genetică, biologie, medicină legală, etc.
Vezi și matale serialele polițiste americane.
E multă literatură acolo dar și destule elemente de factură polițistă și de criminologie și criminalistică.

| CorinaaaCri a răspuns (pentru corolav):

Inseamna ca o sa ma inscriu si la facultatea de drept