| EUgenERATION a întrebat:

Dacă voi lua examenul de Bacalaureat voi vrea să urmez studiile unei facultăți. Eu sper la o media a notelor de peste 7. Am și bani încât să îmi pot plăti facultatea și sunt indecis între ce să aleg, ce opțiuni să iau în calcul.

Mă gândesc la http://www.unitbv.ro/......M%20FB.pdf și la http://universitatea-cantemir.ro/prezentare_fbc.php

Am terminat și un Colegiu Economic, cu engleza stau cam prost și cu franceza și mai și!

Ce părere aveți, unde e mai bine și unde te învață meserie? Că nu am nevoie de diplomă; după facultate vreau să mă pot angaja, să știu să fac ceva practic în acel domeniu! Când mă întreabă angajatorul ce știu să fac să îi pot demonstra!

Aș vrea păreri ale acelor studenți de acolo, cam asta mă interesează! Eu m-am orientat totuși spre Dimitrie Cantemir și pentru că au program fix (08:00 -14:00)... Însă nu știu unde e cel mai bine!

Mulțumesc pentru eventuale răspunsuri ajutătoare! Bacalaureatul cred că îl pot lua, din moment ce sunt elev de nota 9.

Răspuns Câştigător
| Husicel a răspuns:

îți spun sincer mai bine mergi la Cantemir; sunt aceeași profesori ca și la unitbv și cum ai spus programul de fix și din câte știu ar avea și niște locuri bugetate; deci sfatul meu este să mergi la cantemir; la unitbv știi și tu că orarul nu e fix și cred că te mai și plimbă dintr-un corp în altul

| EUgenERATION explică (pentru Husicel):

Mulțam de sfat. o chestie ce am văzut-o la dimitrie cantemir, în al doilea an e o materie doar în engleză (așa scrie pe site)... cum fac cu ea? Chiar o faci doar în engleză? Sunt cam bâtă la engleză! Singurele materii cu care am avut probleme în 12 ani: limbile străine. Bine, n-am avut 5, dar am mai copiat, etc și m-am învârtit pe la 7 la limbile străine. În rest am avut medii între 8 și 10 și am fost premiant. Sunt din Brașov, cazare nu am nevoie!

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Intai de toate de unde esti de fel?
Universitatea Transilvania din Brasov s-ar putea sa ofere si camin. Nu sunt sigur ca in Cantemir o sa fie la fel.

De ce sa cheltui cu cazarea cand poate o poti obtine gratis aproape.

Daca nu conteaza cazarea prea tare, atunci eu m-as duce la facultatea Cantemir.

Singurul motiv pentru care l-as alege este ca in Bucuresti sunt mai multe locuri de angajare decat in Brasov.

De diploma chiar o sa ai nevoie, daca mergi pe partea de contabilitate.

| EUgenERATION explică (pentru cristimihailov):

Oferă și cazare în Brașov, facultatea Dimitrie Cantemir... Undeva lângă Colegiul de Informatică Grigore Moisil. Oricum, nu am nevoie de cazare... Sunt din Brașov!

deci, atunci voi pune prima opțiune Dimitri Cantemir, deși îmi va fi greu în al doilea am... Citeam pe site că e o materie doar în Engleză... Cu practica cum e la această facultate? Îți oferă ei ceva sau îți cauți tu? Din reclama pe care o fac ei, spun că după ce termini facultatea ai acea experiență pe care ți-o cere angajatorul. Știi meserie. Așa e?

| cristimihailov a răspuns (pentru EUgenERATION):

Salut,

Practica... aiurea. Nu iti ofera nimeni nimic, stai linistit.
Ce sa practici? Sa mergi la o firma si sa isi piarda vreunul timpul cu tine sa iti explice cum e la contabilitate sau la investitii cand el nu are timp nici pentru el? Sau il prinzi in perioada de raportare (25 ale lunii)? Stai linistit. Nu se ofera.

Experienta pe care ti-o cere angajatorul este la fel de adevarata precum sunt unicornii si zmeii. Nu o sa stii nimic. O sa stii sa faci niste inregistrari contabile, o sa ai impresia ca stii niste lucruri despre cum sa calculezi o investitie si cam atat. O mare teapa.

Cel mult (daca te specializezi pe finante) sa ai norocul sa intrii la o banca, societate de asigurari sau alte prostii din astea. Ceea ce este greu, avand in vedere ca nimeni nu te ia fara experienta.

Aceeasi problema o sa o ai si in contabilitate, dar acolo cel putin poti sa incepi studiile pentru CECAR, iti gasesti mai usor de lucru.

Dar na, se cheama internship, se cheama voluntariat (dar mai putin practicat). In plus inveti atata ca atunci cand ajungi in banca sa ti se dea clar procedura cum sa faci. Daca stii sa citesti o sa realizezi ca ai invatat toata economia, incepand de la aia politica pana la management, teoria dreptului, dreptul comercial, etc, istorie, tehnologii industriale, eficienta investitiilor, contabilitate de care vrei, pentru ca la final sa invarti 3 hartii si sa te asiguri ca niste sisteme iti dau raspunsurile asteptate.

Asa ca nu te apuca sa stralucesti prea tare. Ca o sa palesti repede.

Si inca ceva. Rezolva macar cu engleza. Este foarte important. Chiar foarte. Pe bune.

Eu in locul tau as alege transilvania. Nu de alta, dar cel putin aia sunt de traditie. E de stat, si cu siguranta o sa platesti mai putin decat la privat.

Iar la privat daca ramai de cateva ori restant, platesti restantele cu multa darnicie. Ca si niste cacaturi de cursuri vandute la suprapret. In plus o sa mai ai si bucuria sa mai creasca taxa de la an la an, fara sa stii.

Iar in general profesorii de la transilvania vin la cele private. Asa ca mai bine lucrezi la centru.

| EUgenERATION explică (pentru cristimihailov):

La transilvania prețurile pornesc de la 2500 lei pe an, la Dimitrie cantemir ar fi 2000 lei pe an.

Atunci merg tot clasic... Pe Transilvani și dacă nu vin la Dimitrie Cantemir. Ce. U-mi place e programul ce te termină! Pleci al 8 vi la 21!

http://youtu.be/VzCUf24q16w cu asta se laudă cei de la Dimitrie Cantemir!

Și încă o chestie... Dacă sunt locuri bugetate și intru, ce plătesc și cât? Sau nu dau niciun ban în primul an (dacă nu înveți, din al doilea an va trebui să dai bani)?
Mulțumesc pentru răspunsuri!

| EUgenERATION explică (pentru cristimihailov):

Aș fi vrut să vă dau și dumneavoastră o fundă, dar nu mă lasă TPU să dau două!