| Alina234 a întrebat:

Dati-mi si mie 2 prop.cu cuvintul "au daruit" la sens propriu si figurat

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu ai specificat pentru ce iti trebuie.

| sabin89 a răspuns:

"daca nu stie romana nu trebuie sa vorbesti asa urat cu ea" - Cred ca ma confunzi. Eu nu am vorbit urat cu ea, nazistul a vorbit urat.

| valentingb a răspuns (pentru sabin89):

Ma scuzi, si da, imi cer scuze ca nu am observat cacofonia

| valentingb a răspuns:

Mda, esti buna la romana..."cuvintul" se scrie de fapt,, cuvântul"
Propriu-asa cum scrie in DEX, a darui-a da.A daruit o esarfa iubitei lui.
Figurat- folosim cuvantul in alt sens decat in cel propriu, altul decat "a da"
Si-a daruit toata dragostea unui om care nu a stiut sa o pretuiasca.
Nu poti da dragostea, nefiind un lucru material, asa ca e la sens figurat.

| sabin89 a răspuns (pentru valentingb):

Deci, ii facusi tema. Introducerea aia cu "cuvantul" a fost doar o abureala. Frumos!

| Hash001 a răspuns:

Ma bucur ca esti neo-nazist, tot respectul 88

| Bogdan009 a răspuns:

Crea e limba romana nu...

| valentingb a răspuns (pentru Bogdan009):

Crea? vezi cum faci cand te impusti, sa nu mai nimeresti pe nimeni.happy

| Bogdan009 a răspuns (pentru valentingb):

Ce mah? waiting

| 勒兹万 a răspuns:

Eu iti propun sa iti faci singura temele deoarece vei ajunge de rasul lumii peste 2-3 ani

| Alina234 explică:

Deci daca nu aveti placerea sa raspundeti, ce va mai aratati asa destepti? aaa? nu raspundeti si atit.nazistu89 cred ca nici nu ai stiut ce sa raspunzi de ai reactionat asa fara motiv, si hai te rog nu ma jigni tu cu cuvintele alea orfan.civilule.cauta-ti de treaba in alta parte.Iar tu Valentingb nu ar fi cazul sa arati cit de gramatical esti. deci cuvintele ce contin litera (â) se pot scrie cu â din a sau cu î din i.nu se considera greseala gramaticala.

| valentingb a răspuns (pentru Alina234):

Dar e greseala morfologica.
Uite puiule, si pe mine m-a luat in pumni sabin asta, deci suntem in aceeasi oala.Ai gresit, ai tacut, ca nu suntem perfecti, nici eu nu stiu matematica.
Eu totusi zic asa, a durat cam 2 minute sa postezi intrebarea.In doua minute cautai pe google si aflai ce inseamna propriu si figurat, nu trebuia sa intrebi aici.Dar eu am fost de gasca si te-am ajutat, incalcand regulile TPU.Nu ma dau destept, nu sunt, dar eu soro recunosc.

| Alina234 explică:

Da ce mai te-ai aprins asa? Chiar te rog sa nu-ti faci griji de viitorul meu.si mai rasfoieste cartea de limba si literatura romina.Iar daca ti-au bagat profii in cap ca doar asa se scrie ..mai largeste-ti viziunea asupra lumii si a gramaticii altor limbi.ca cam prea ingust gindesti

| valentingb a răspuns (pentru Alina234):

Ok,sunt un incuiat.
asa ca termin cearta asta de 2 lei, fara sa spun ca ai inceput o propozitie cu "deci", ai scris "de ce mai te-ai" in loc de "de ce te-ai mai", ai scris"romina" si sincer gramatica niciunei altei limbi nu se potriveste cu cea a limbii romane, asa ca de ce as face-o?
uite ca nu m-am putut abtinehappy
sper ca nu te superi, dar daca esti suparacioasa imi cer scuze.
pa

| sabin89 a răspuns (pentru Alina234):

"ca cam prea ingust gandesti"...scuzati cacofonia.

| Alina234 explică (pentru valentingb):

Http://prntscr.com/98pf1 deci poftim luata din : Dictionar de Motive si simboluri literare. vreai sa spui ca autorii tot nu stiu limba romina a ta? "Lîna de aur "

| valentingb a răspuns (pentru Alina234):

Deci te rog eu nu mai folosi "deci"
Aceea e o legenda din mitologia greaca, a fost printre primele carti traduse la noi, si din respect pentru asta, inca se scrie in forma veche.
Dar daca pe vremea lui Caragiale se folosea cuvantul:incunostiintare, asta nu inseamna ca limba nu a evoluat, si am ajuns la cuvantul: instiintare.
Eu te-am sfatuit, tu daca vrei poti sa ma asculti sau poti sa ma injuri.
Pa pa noapte buna, maine ai ore, trebuie sa mergi la somn acum.