| Le0P4rD a întrebat:

De ce atmosfera ia forma pământului?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atmosfera este constituită dintr-un amestec de gaze. Un gaz este și el un corp, în stare de fluid, și este atras de pământ. Astfel molecule de gaz se distiribuie ăn mod uniform, cu densitate mai mare în straturi inferioare, care densitate descrește treptat cu înălțimea. Atracția gravitațională determină distribuția în jurul pământului a gazului. Pământul are formă sferică, mai exact de elispoid, iar gazul se distribuie uniform în jurul său. Gravitația este de vină. Dacă există modificări ale presiunii datorită încălzirii de către soare, se crează deplasări ale aerului, vânt, uragan, astfel încât uniformitatea se păstrează.

| Bizon95 a răspuns:

GRAVITATIE?!?
atmosfera are masa, oricat de putin ar parea, iar gravitatia pamantului o mentine in jurul pamantului

NOTA BENNE, daca gravitatia nu ar fi destul de puternica atmosfera s-ar disipa in spatiu... ASTA SE INTAMPLA PE MARTE IN MOD CURENT!

| PainTech a răspuns:

Daca iau o patura si o intind peste pat, patura nu ia forma patului?
Cu atat mai mult ca atmosfera e formata din gaze.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru PainTech):

Atunci și besina ar trebui sa ia forma fundului, nu?

| PainTech a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Dacă am fi in spatiu poate că da.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru PainTech):

Sau dacă fundul respectiv ar fi atât de mare încât sa aibă propria lui forță gravitațională. Apropo, este adevărat ca fundul Oanei Roman are 2 sateliți naturali și mai mulți artificiali? happy