| alexandra52 a întrebat:

De ce este importanta studierea logicii?

Răspuns Câştigător
| MayaBlanca a răspuns:

Pentru ca logica ne dezvaluie tainele profunde ale subconstientului nostru, aducand umanul spre lumina revelatiei. Ratiunea omeneasca este guvernata de logica ce se refplecta in timpul si spatiul real, uneori chiar material. Asadar aceasta complexa stiinta trezeste in constiinta umana legaturile dintre conceptiile pe care le avem despre univers si le clarifica dandu-le o forma rationala. Cu placere:*

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Logica e o materie care ar trebui predata mult mai devreme. Deja in clasa a noua ea este o materie ori banala (pentru multi), cu principii evidente (da, da, nu e chiar asa incalcit Organonul lui Aristotel), ori (in majoritatea cazurilor) este deja prea tarziu sa incerci sa predai logica unor elevi care duc o asa crasa lipsa de asa ceva - intr-a noua nu poti sa te apuci sa le torni fundamentele logicii unor copii drogati cu f. salam sau guta, e prea tarziu pentru ei!

Sper ca te-am explicat! Pa!

| fuzzer a răspuns:

Pentru ca-ti dezvolta logicalaughing

Alt raspuns mai bun nu gasesc, eu am fost praf la logica, asa ca nu am invatat prea multe de la aceasta materie.

Adica, mai tin minte un exemplu:

"Toate femeile sunt frumoase
Frumos este adjectiv
Prin urmare femeile sunt adjectiv", logic, nu?

SI aceasta materie are scopul ei, bazele fiind puse in perioada Antichitatii, are o importanta semnificativa de-a lungul istoriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a ne face sa gandim mai logic, sunt unele probleme de logica de-a dreptul geniale.

| Fluber a răspuns:

Logica... pentru viitor dar o sa ti se para o tampenie in clasa a-lX-a... Te ajuta la psiho si in "cel mai rau caz" in viata frate tongue FUNDA?