Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

De ce ne trebuiesc noua la scoala/liceu informatii aprofundate din matematica, fizica si chimie? La ce foloseste sa stii o ecuatie de un km sau o teorema cu care niciodata nu o sa te intalnesti in viata.Cum vi se pare programa scolara? Eu cred ca e multa si inutila.Ar trebui lectiile sa fie mai interesante, sa atraga elevii nu sa-i bage in ceata.Multe dar multe notiuni care se fac la scoala sunt inutile in viata si neinteresante.Cu o materie interesanta omul invata ceva din placere, stie toata viata si incearca sa se informeze si mai mult din aceasta.Dar cu inductia matematica unde te mai intalnesti?(am dat doar un exemplu)Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde ce alegi să urmezi în viaţă. Pentru unii acele informaţii pot fi chiar foarte interesante şi utile.

Cred că se merge pe ideea că trebuie să ştii măcar strictul necesar din fiecare domeniu, pentru cultura ta generală şi ca să ai o bază şi o şansă de a-ţi descoperi eventualele afinităţi pentru anumite materii sau chiar talente, care în caz contrar probabil ar rămâne ascunse. Cine ştie ce Einstein sau Newton am putea rata, de nu l-ar învăţa nimeni să facă primii paşi.

4 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Astea se predau pentru ca in anumite domenii se intalnesc lucrurile astea. Scoala te pregateste pentru toate caile pe care le poti lua in viata, nu doar una sau doua. Nu ai de unde sti unde o sa ajungi in viata, asa ca ai nevoie de informatii cu care sa lucrezi cand ajungi acolo, indiferent unde "acolo" e. Ce vorbesti tu cu materia interesanta, aici intervine pasiunea, dar nu exista nici o garantie ca aceasta chiar o sa-ti serveasca sa traiesti din ea si atunci o sa te trezesti ca ai nevoie de informatia pe care ai considerat-o candva inutila.

| Azµre a răspuns:

La Politehnică, în înformatică și multe alte facultăți.

| JustMe34 a răspuns:

Sincer,e o intrebare ce nu-si are rost.Iti dau dreptate, si mie mi se pare o porcarie chestiile astea "in plus" da n-avem ce face.De vina sunt toti oamenii care nu sunt capabili sa dea o lege de treaba, care inventeaza fel de fel.In fine, majoritatea o sa-ti dea dreptate ca de...doar lumea desteapta e pe TPU, politicienii se gandesc ce materie sa ne mai bage.laughingwinking

| Dansiel87 a răspuns:

Mai ai si varianta de a te concentra pe ceea ce-ti place mai mult, si ''notiunile neinteresante'' le inveti "de trecere'', si noi oamenii mai avem caracteristica de a fii subiectivi, lucru pe care-l spun din proprie experienta!