| AvalohAlyn a întrebat:

Ce materii predate la scoala/liceu vi se par inutile si neinteresante? Ce materii, dupa voi, noi ar trebui bagate in programa scolara (daca ar fi dupa voi)?

Răspuns Câştigător
| AlcolicSmile123 a răspuns:

Mie mi se pare si putin din matematica inutil, parintii nostri spun ca ne vom intalni cu ea.Dar..nu inteleg la ce o sa ne trebuiasca ecuatii de 3 metri, operatii cu fractii, sau etc.
Dupa mine..important la matematica e : scaderea adunarea, impartirea, inmultirea, puterea, si cam atat straight face

Mi se mai pare inutil ca la romana, nu o sa vina cineva pe strada si o sa ne spuna: "Spune-mi si mie luceafarul" Sau care e subiectul propozitiilor, cazul si functia sintactica.
Stiu ca avem teste cu astea, dar mi se pare inutil in viata. Ne incarcam capul cu prea multe inutilitati.
In Germania, de exemplu, se dau teme de vacanta sau teme de zi.
Mi-a povestit profesoara de muzica, ca, cand era eleva o colega de a ei s-a mutat in U.S.A. sau nu mai stiu unde, si acolo a dat test sa treaca in a 6-a.Si a trecut din prima saptamana si a 7-a si a 8-a si a ajuns in a 9-a in alta tara, unde in Romania era de clasa a 6-a.
A da, si materii care ar trebui bagate in programa scolara dupa mine ar fi:
Lectii de supravetuire, Ecologia (la scoli nu se gaseste), Munca in echipa, etc. Mai multe distractive pentru ca, daca ai un prof. dement normal ca nu poti sa inveti nimic de la el, dar daca se straduieste sa devina mai amuzant si mai glumet cu copii, devine mai apropriat de copii, si asa ii face sa invete mai bine. (Parerea mea)

-Dr.

| raluk27 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

De asta in SUA sunt numai tampiti, care nici nu stiu care sunt continentele.

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

Sa raspund si eu:mie matematica, fizica si chimia mi se par inutile.Sunt folositoare la aceste materii doar informatiile esentiale.Mai mult nu.Istoria si geografie sunt folositoare fiindca tin de cultura generala si o sa auzim mereu de geografie si istorie. Face parte din viata si cultura noastra.Si eu sunt de aceeasi parere cu Alcolic Smile, la ce imi foloseste mie o ecuatie de un km la matematica?

| Xname a răspuns:

Dupa mine as scoate:logica, psihologia si desenul.

| XxRoyalxX a răspuns:

Intrebarile nu ar trebui unele pentru o conversatie. Intrebarile, puse au nevoie de raspunsuri. Care sa aiba sens.

| raluk27 a răspuns (pentru XxRoyalxX):

Poti incepe cu tinehappy

| Kerli a răspuns:

Sunt in clasa a9a la mate-info intensiv info
nu inteleg de ce am in orar aceste materii :desen, muzica, istorie, geografie, religie, sport.
ma chinuie profii cu nu stiu ce note muzicale si contraste cromatice. le-am facut in generala. daca vroiam sa le mai studiez ma duceam la un profil de arte.
istoria si geografia : reluam ce-am facut in generala. le-am facut deja, ce rost mai are?
religie : am facut istoria religiilor la istorie. consider ca a fost de ajuns.
sport : ar fi minunat de am juca doar fotbal/baschet/tenis dar fara sa primim note

| positivity a răspuns:

Multe materii mi se par inutile.
De exemplu, religia. De ce m-ar interesa pe mine povestea unor persoane care poate nici măcar nu au trăit?
Desenul/ muzica/ sportul sunt orele de recreere. Sunt ore mai lejere, însă dacă deja începem să dăm nu știu ce teste complicate, mi se pare aiurea.
Educația civică, şi această materie face parte din categoria mea de materii inutile.
Nu învăț nimic deosebit la ea plus că nici măcar nu mă atrage.
Un alt dezastru plictisitor, este tehnologia. Multe chestii combinate într-o lecție (metale, lemn, plastic, teste, ascultare) într-un cuvânt neinteresant, şi în plus, multe lucruri la această materie mi se par total inutile.
Cam atât.

| Azµre a răspuns:

Religia este inutilă.

| raluk27 a răspuns:

Chimia, psihologia, latina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, "eu-s" nascuta in Germania, iti dai seama dupa nume, dar am facu doar clasa a V-a in Romania (ekelhaft) crying. A fost groaznic, in principiu pentru ca eu nu voiam sa invat matematica *** si nici n-o-ntelegeam! Una din materiile nu inutile ci de CACAT era EDucatia Tehnologica.was zur Hölle? Pagini intregi de citit in care nu scrie " cum sa supravietuiesti in razboi" ciiii cum se schimba un bec, cum se fac pantofii, materia prima si alte cacaturi. DA chiar as vrea sa am o diploma de schimbat becuri decat sa plec cu o ora mai devreme de la scoala! Ilustra Informatica sau mai nou T.I.C...was mein schwanz?! Dupa un semestru de facut tabele inutile si invatat de 20 de ori ce e aia o celula am zis ca-mi bag p#la sad "Français"- stai pe pace fiindca o sa ajungi la 20 de ani si nu o sa stii decat "Omlette du Fromage" si o sa conjugii doar: être, avoir si nu cel din urma ALLER. Ecuati atat de lungi incat de duc in viitor.cine are nevoie de matematica ****? A, da TUUU fiindca dai un examen *** la care nu iei mai mult de 4 ca na cine naiba nu stie Conjectura Birch si Swinnerton-Dyersau "usoara" Ipoteza Riemann...la liceu sau clasa a 8-a. Si apoi limba natala! In cazul tau romana.acea limba vorbita si de tiganii inca negazati cu o gramatica imposibila nu doar pentru noi nemtii. " Sa stii ca dai examen din astea domnisoara Schindler"- asta mi-a zis profa de romana cand nu am vrut sa despart in propozitii sau sa spun cazul unui substantiv belit.Ei nu am dat niciun examen pentru ca mi-am bagat **** si am plecat imediat de acolo. Civica.in ziua de azi tinerilor nu le pasa de societate, nu vad de ce tu ca profesor vrei sa ii inveti ce e si cum sa traiesti in ea. Chimie, daca nu vrei sa continuii cu asta in viata atunci nu are rost. Religie. Pe bune? rugaciune de facut copii? Latina daca esti roman, Serios? cred ca si romanii au uitat-o. Deci au mai ramas muzica, desen, sport Mai stii profu ala pedofil?

| marcous a răspuns:

Majoritatea materiilor predate in licee sunt inutile. Am inteles, in scoala generala trebuie sa faci detoate pentru ca d-aia ii si zice scoala generala. Dar, liceele ar trebui sa pregateasca strict in domeniul pe care l-ai ales. Daca ai ales filologie nu are ce sa mai caute matematica, fizica si chimia in programa. Daca ai ales mate-info nu are ce sa mai caute literatura in programa (sunt de acord cu gramatica si fonetica, este normal sa stiim sa scriem si sa ne exprimam corect in limba romana). Daca ai ales stiinte ale naturii nu ai nevoie de literatura sau psihologie sau logica s.a.m.d

| ElektraAnDr3y a răspuns:

Religie

| Tikytak a răspuns:

Pai, depinde....eu sunt clasa a x-a mate info intensiv info si noi avem cel mai incarcat orar dintre toate clasele de a x-a... dupa mine, daca s-ar scoate muzica, desenul, religia, o ora de chimie(da, ai vazut bine), o ora de biologie ar fi grozav