| Ecea a întrebat:

De ce nu citeste toata lumea?

Cititul cartilor ajuta foarte mult la dezvoltarea persoanala, ne ajuta sa avem si alte perspective, alte idei. Ne ajuta sa gandim, sa privim lucrurile altfel, ajuta la dezvoltarea intelectului.

Observ pe zi ce trece ca tot mai putini oameni sunt interesati de carti.
In alte tari, marea majoritate a oamenilor citesc cate ceva, pe la noi, prea putini.

18 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

O punga de samanta - 1 leu
Un CD cu manele - 6 lei
Bucegi la 2.5 - 5.5 lei

Carti - de pe la 15 in sus

De aceea.Si pentru ca Romania e plina de creiere mai netede ca drumurile.Si pentru ca suntem o tara "cool" unde nu e "cool" sa citesti carti si sa fii diferit fata de turma,"cool" e sa-ti toci urmele de creier ramase prin taverne, langa o pasare duhind a iarba si posirca supraevaluata.Acum,pe bune, cine ar intelege nu zic un Kant sau Steiner, da' nici un AA Milne sau Gatsby n-ar intelege pitecantropu'.

| suntserios a răspuns (pentru Dumnezău):

Buna comparatie cu preturile.

| valentingb a răspuns:

Asa,si?

| Paywa a răspuns:

Pentru ca au aparut o gramada de chestii care iti distrag atentia de la citit, si plus ca unora li se pare mai simplu sa citeasca un rezumat cand vine vorba de cartile pentru la scoala, de lectura suplimentara nici nu se mai pune problema. Cred ca depinde si de mediul in care traiesti, de anturaj dar si de ceea ce iti doresti tu. Si sa nu uitam de lene.

| Paulla a răspuns (pentru Paywa):

Marea majoritate dintre cărţile recomandate pe la gimnaziu şi liceu sunt slabe, e şi normal să nu trezească nimănui interesul o carte despre nişte ţărani inculţi care n-au ce face. Mai bine citeşti un rezumant decât o carte care-i bună ca somnifer. Dacă vrei să citeşti, citeşte ce îţi e ţie pe plac, nu ce recomandă profesorii.

| Paulla a răspuns:

Fiindcă omul de rând nu-i interesant de chestii precum dezvoltarea intelectului, iar 'cărţile este grele'. Mai sunt şi câteva excepţii, persoane care n-au deloc înclinaţie spre uman şi preferă să-şi piardă timpul cu alte chestii, deşi sunt inteligenţi.

Răspuns utilizator avertizat
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Eu citesc.Şi îmi place.E un hobby.Şi ca drept dovadă că lumea de astăyi nu mai citeşte, am găsit oameni care vând cărţi chiar şi cu 1 leu. Uimitor, dar adevărat.Partea bună e că nimeni nu prea cumpără cărţi şi le găsesc eu când am bani. Poate sună puţin egoist, dar...trăim în România şi asta ne ocupă tot timpul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In alte tari lumea nici nu arunca gunoaie pe jos.

De ce sa citeasca cand facebook ul e mai important. sa vada cine si a mai luat poseta noua sau cine nu mai e "in relatioship"

Acuma pentru cei mai maturi, la ce saracie e in tara pe la noi si cum stai la munca si 12 ore numai sa nu te dea afara nu prea iti mai arde de citit cand ai ceva timp liber.

| xBya a răspuns:

Pentru ca multi nu sunt capabili sa se concentreze sau sa inteleaga ce citesc. Asta e problema celor de azi. Plus ca manifesta un dezinteres total pentru astfel de lucruri, spunand ca au ceva mai interesant de facut cum ar fi statul pe facebook, jucatul online, iesitul cu amicii de te miri unde si de la ce varste si gasirea 'marii iubiri' de la varsta de 11 ani. Ei se multumesc cu atat, e problema lor, viata lor, iar daca vor s`o traiasca minimal calitativ, that's it.

| DisturbeDd a răspuns:

Fiindca marea majoritate nu au timp!
in ziua de azi citesc oamenii care au un job la care freaca menta si ajung acasa odihniti, dar dupa 10+ore iti zic eu ca nu mai ai chef de citit.winking

Răspuns utilizator avertizat
| Unbelievable a răspuns:

Bună. Ai mare dreptate. Adevărul este că oamenii preferă să-și piardă tot timpul pe calculator, decât să citească. De curând, am auzit pe cineva care spunea: "Viața e scurtă, de ce mi-aș irosi-o citind?". În ziua de azi, este la modă să fii mediocru.

| stelistu720 a răspuns:

Ca au treburi mai "importante", nu stiu sa citeasca sau pur si simplu nu vor.eu am citit in vacanta, acum citesc "Padurea spanzuratilor" de Liviu Rebreanu.

| kHaLiF a răspuns:

In alte tari inca se mai cultiva valorile; la noi cititul a fost pus intr-o lumina proasta poate si de televiziune, poate si de "moda" de a nu invata

acum daca inveti in tara noastra, esti ciudat, si multora le este frica sa fie respinsi tocmai pentru ca sunt mai muncitori decat marea majoritate...

va mai intrebati de ce romanii sunt printre cei mai nemultumiti in tara? ...nu e datorita politicii, caci asta e o scuza; peste tot e aproape aceeasi politica
gasiti singuri raspunsul la intebarea de ce romanii sunt printre cei mai nemultumiti

| florinnoff a răspuns:

Asa si ce ai rezolvat ca ai pus intrebarea asta?

| andrei a răspuns (pentru florinnoff):

Te simti atacat?

| florinnoff a răspuns (pentru andrei):

Da! rolling on the floor