| tudorvolcano a întrebat:

De ce oare sunt în lume bărbați așa slabi încât să ajungă să violeze o femeie?
Bărbații care violează femei nu sunt obsedați de fapt de plăcerea lor sexuală, ci de firea lor de vrea să domine pe cei ce îi consideră mai slabi, dar ei fiind cei slabi de fapt!
Mi se pare o prostie să violezi o femeie, și mai ales pe cele care nu se pot apăra. Există o mie și una de alte metode de a face rău unei femei dacă ar vrea cineva, și niciuna nu cere să fie prezentă violența fizică, dar asta doar în cazuri de disperare, și nici măcar atunci! O femeie nu ar trebui atinsă nici măcar cu o floare!
Se întâmplă foarte rar în lume deoarece femeile violate fie au fost omorâte ulterior fie n-au curajul să vorbească fiind traumatizate. Bine că la noi femeile au curajul să vorbească și bine că avem cele mai mici procentaje de femei violate în raport cu populația totală de femei.
Violatorii care sunt prinși sunt condamnați și în pușcărie de colegii de închisoare, întrucât violatorii sunt slabi în comparație cu ceilalți prizonieri. Violatorii devin cei violați când intră între cei 4 pereți.

Răspuns Câştigător
| WeAreSmart a răspuns:

Prostii. Caracterul se dezvolta sub influenta mediului iar genele se modifica de-a lungul vietii. Orice copil traumat psihologic va avea deviente de comportament si probleme cu autocontrolul.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca mi se pare ceva imoral asa ceva, in tariile unde prostitutia e legala rata violurilor e scazuta

| tudorvolcano explică (pentru RAY):

Nu se întâmplă chiar așa. Raportat la populație. Belgia și Olanda au o rată mai crescută a violurilor decât România. În Germania fenomoenul este evident, no comment about it.

| RAY a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ai o minte inchisa, cica imi spui in engleza sa nu comentez scrie naibi in limba ta romana, de ce sa nu comentez? tu crezi ca nu ai viola in anumite situati o femeie? tu macar te cunosti? atunci cum poti afirma chesti de care habar nu ai

| WeAreSmart a răspuns (pentru RAY):

Calitatile morale nu se transmit genetic. Am citit despre asa numita gena a agresivitatii ca s-a gasit la multe persoane, o parte din acestea erau foarte calme si inteligente deci aceasta gena nu influenteaza comportamentul. Nu poti sa dai vina pe genetica pentru cum gandeste o persoana. Stim bine ca informatia din neuroni se preia doar de la cele 5 organe de simt. Daca vei lua un copil dintr-o familie de oameni inteligenti si va creste intr-o familie vulnerabila cu parinti betivi si agresivi, acesta va prelua o mare parte din calitatile celor adoptivi.

| RAY a răspuns (pentru WeAreSmart):

Tu ai auzit altceva iar acel altceva se numeste amigdala care da sa descoperit ca criminali simt mai putina frica ca cei care nu comit acte sadice, man toate genele sunt indentice nu apare nimic nou, cand apare ceva se numeste mutatie citeste teoria evolutiei, in timpul vieti nu se schimba adn ul si doar cad se combina cu altul, tu ai acelasi gene ca parinti tai indentice rar apar cazuri de mutati, desigur unele gene sunt slabe altele sunt puternice, ochii albastri nu se transmit genetic decat daca ambii parteneri au ochii albastri, la fel si la ochii verzi

| WeAreSmart a răspuns (pentru RAY):

''The Warrior Gene'' citeste la pagina 37. Orice factor al mediului ne schimba genele, de aceea barbatii care consuma droguri des fac copii bolnavi. http://www.joomag.com/......1373113386

| RAY a răspuns (pentru WeAreSmart):

Imi imafinez cate dovezi stiintifice sunt acolo

| tudorvolcano explică (pentru RAY):

? Nu știam că nu știi engleză, scuzele mele.
Mă cunosc destul de bine încât să știu că n-aș face-o. Nu-mi dă nicio satisfacție.

| RAY a răspuns (pentru tudorvolcano):

Cunosc engleza, dar esti roman nu? scrie in limba ta, nu te cunosti nici macar pe 1%, afirmi prea multe si multe chesti lipsite de ratiune, maturitate

| tudorvolcano explică (pentru RAY):

Scuzele mele, te-am confundat. Era când am scris „no comment about it"? Eu mă gândeam la sursele care le-am folosit, dar era vorba de alt utilizator.
Era un comentariu scris în viteză. Nu sunt arogant de fire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti genul de barbat care se uita cu mama lui la "Nora pentru mama" si care nu intelege barbatii. Bine, presupun ca nu ai peste 20 de ani si toate informatiile pe care le-ai strans tu despre violuri sunt luate din reviste dedicate gospodinelor la menopauza si din discutiile cu bunica ta.

1. Ba da, exista si barbati care violeaza strict pentru placerea sexuala. Trebuie sa fii cel putin prost sa crezi ca toti barbatii ar viola dintr-un singur motiv.

2. Doar pentru ca tie ti se pare ceva a fi o prostie, asta nu o face automat o prostie. Iar cand aud "O femeie nu ar trebui atinsă nici măcar cu o floare!" e clar ca vorbesc cu un redus care inghite informatia fara sa se jeneze, macar pentru cateva secunde, sa o si analizeze. Explica-mi si mie, te rog, cu ce este o femeie mai presus de un copil? Sau de un barbat? Sau de un animal? Cum se face ca femeia este singura fiinta de pe planeta care, au stabilit prostii de comun acord, nu trebuie sa ia bataie? Cumva femeile astea sunt niste fiinte ancestrale care nu pot gresi, care sunt cu cateva trepte existentiale deasupra restului omenirii? Tie cine ti-a spus treaba asta? Cand va aud parca le vad pe mamele voastre cum va infig mana in fund si va controleaza fiecare cuvant pe care il spuneti, ca un ventriloc.

3. Unde ai citit tu ca violul se intampla foarte rar? Se intampla foarte des. Si in Romania se intampla si mai des. Tu ai auzit de Vaslui? Acolo e ora si violul. Despre ce vorbim aici, de unde ai extras tu informatiile astea cum ca la noi ar fi violul pe cale de disparitie? Tot mama ta ti-a oferit si informatia asta? Spune-i sa nu se mai uite la Maruta si la Simona Gherghe...

4. Tu, in ignoranta ta, chiar crezi ca doar barbatii slabi violeaza? Si barbatii puternici, cei care cred ca li se cuvine totul, cei care isi traiesc intreaga viata fara sa ceara pentru ca mentalitatea lor este construita in jurul conceptului "a lua fara a cere", ce crezi ca fac? Crezi ca ei nu violeaza? Ca la inceput, presupui prost. Din nou stabilesti tu cu tine ca exista un singur fel de violatori pe planeta si, din nou, te inseli. De fapt, cam la fiecare doua cuvinte spui cate o prostie. Dar macar esti suparat pe violatori asa ca cel putin o informatie ai inteles-o si tu corect.

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Nu-s genul să mă uit la noră pentru mama :)). Ok, ai dreptate am exagerat. Nu e vorba de toți, ci de o mare parte din violatori.
http://www.nationmaster.com/country-info/stats/Crime/Rape-rate
http://knoema.com/....../Rape-rate
Știu de Vaslui că e un loc unde violurile sunt dese. În rest au mai fost depuse raporturi de abuz sexual peste tot în țară, dar nu de violuri. Se mai întâmplă ca un bărbat să sară calul, mi s-ar putea întâmpla și mie.
În legătură cu drepturile bărbaților și ale femeilor : vom ajunge într-o dezbatere filozofică care nu duce nicăieri. Am o filozofie diferită : femeile și bărbații au roluri diferite în familie și societate, și trebuie tratați diferit. Nu susțin violența în mod personal, sunt practicant de arte marțiale și am control.

| tudorvolcano explică:

Sunt bărbat, am instinct sexual și sunt atras de femei, dar nu aș viola o femeie din cauza atracției sexuale.
Nu generaliza! Faptul că ai făcut-o tu este una, dar asta nu înseamnă că toți bărbații o fac.

| tudorvolcano explică:

Concluzionez că aveți la fel de multă dreptate pe cât am eu. Sunt dintr-un alt punct de referință, am o direcție diferită. Dumneavoastră sunteți în alt punct de referință, și puteți avea dreptate în legătură cu dumneavoastră. N-am nici vârsta, nici condițiile inițiale pe care le aveți, deci nu pot să mă exprim împotriva dumneavoastră.

| ABCD122 a răspuns:

Ai mare dreptate.

| RecKinul a răspuns:

Cercetătorii au descoperit o problema genetica la persoanele care produc infracţiuni. Din cauza acestei gene zona din creier responsabilă cu autocontrolul şi stăpânirea impulsurilor precum şi a empatiei este mai slab dezvoltată. Această genă se activează doar dacă în copilărie au seferit traume (prostată crestere).

| tudorvolcano explică (pentru WeAreSmart):

Ai foarte mare dreptate. Aici se află soluția în disputa pentru mărul Discordiei.

| RAY a răspuns (pentru WeAreSmart):

In ce carte de biologie ai invatat tu ca genele se modifica? unde ai citit tu ca orice copil traumatizat are probleme de comportament in viata? ai facut tu un studiu si ai aflat asta?

| WeAreSmart a răspuns (pentru RecKinul):

Prostii. Caracterul se dezvolta sub influenta mediului iar genele se modifica de-a lungul vietii. Orice copil traumat psihologic va avea deviente de comportament si probleme cu autocontrolul.