| anonim_4396 a întrebat:

De ce racul merge inapoi?

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu merge înapoi ci merge tot înain te, numai că merge cu spatele.

| onasis1961 a răspuns:

Pentru ca este rac! Am glumit asta este sistemul lui de deplasare de fapt de inot.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Enciclopedistii francezi au propus urmatoarea definitie pentru rac: "mic peste rosu care merge de-andaratelea". S-au dus la un naturalist care le-a zis "Domnilor, racul nu e peste, nu e rosu si nu merge de-andaratelea. Cu aceste exceptii definitia dumneavoastra este perfecta."

| Zabbyel a răspuns:

laughing deoarece asa s-a nascut happy sa mearga cu spatele inapoi'a la tine rolling on the floor)

| Nolifenodeath a răspuns:

Racul de rau (Astacus fluviatilis), pe care il intalnim prin iazuri, balti si ape curgatoare. De cefalotorace sunt prinse cele cinci perechi de picioare, primele trei perechi terminandu-se cu cate un cleste; cel de la prima pereche este cel mai puternic. Abdomenul (coada) este alcatuit din segmente. Pe fata ventrala a primelor sase segmente se afla niste apendice abdominale, iar ultimul segment (telsonul) este mai latit, nu are apendice si foloseste la inot. La femela de apendicele abdominale sunt prinse ouale, din care dupa fecundare ies pui asemanatori cu parintii. Ei raman prinsi aici un timp oarecare. In timpul dezvoltarii, racul naparleste de mai multe ori. Avand crusta indepartata poate sa creasca. Crusta se reface din niste granule de calcar (gastrolite) care se gasesc in stomacul racului. Culoarea crustei, verde bruna, se datoreaza prezentei a doi pigmenti: albastru si rosu. Prin fierbere pigmentul albastru, mai putin rezistent, se distruge, ramanand numai cel rosu, de unde rezulta culoarea racului fiert. Racul merge pe substrat (fundul apei) cu ajutorul picioarelor. Atunci cand este atacat, el inoata inapoi mai repede, izbind apa cu inotatoarea codala (telesonul), prin indoirea brusca a abdomenului.

| Zenithf a răspuns (pentru Nolifenodeath):

Raspuns corect: racul inoata inapoi mai repede decat merge inainte, si asa scapa de pradatori. big grin
Eu ti-as da funda, pe legea mea, desi ai umplut raspunsul tau cu detalii de care nu era nevoie.winking

| Nolifenodeath a răspuns (pentru Zenithf):

Stai linistit nu ma face o funda laughing.
De unele detalii alti ar avea nevoie happy

| KuolemaTekeeTaiteilijan a răspuns:

Pentru ca nu merge inainte.