| danyy19977 a întrebat:

De ce se simte mirosul in camera repede atunci cand dai cu parfum?! Dau funda. Plsss raspuns cat se poate de urgenttt! puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru ca substantele odorante din parfum stimuleaza celulele receptoare(neuronii bipolari) din mucoasa nazala, asa numita "mucoasa olfactiva". Odata stimulate, aceste celule receptoare emit impulsuri nervoase care se propaga prin fibre nervoase olfactive la cei doi lobi olfactivi ai creierului unde informatia este stocata, procesata si transmisa mai departe la scoarta cerebrala (cortexul cerebral). Aici, mesajul este identificat si devenim constienti de miros.
Modul exact prin care celulele receptoare pot detecta mii de mirosuri diferite si diferentele minime dintre ele ramane un mister.

| oprescudorin11 a răspuns:

Deoarece parfumurile sunt testate sa foloseasca receptorii mirosului la un nivel acut.Ca si excrementele, care se simt la fel de usor, ca o autoaparare a organismului de mizerii, infectii. Parfumurile s-au inventat de catre plante, ca sa atraga fluturii. Si oamenii emit si mirosuri discrete provenite de la feromoni, ca sa atraga un barbat catre o femeie, asta fiind cauza perpetuarii speciei.Producatorii de parfumuri stiu toate acestea si le aplica.

| danyy19977 explică (pentru oprescudorin11):

Sper sa fie adevarat ce zici tu happy!

| carroline a răspuns:

Acesta este fenomenul de patruns=dere a moleculelor unui corp printre moleculele altui corp fara interventia unei forte exterioare se numeste difuzie, si de aceea se simte mirosul de parfum in camera.
P.S. Am facut acest experiment la fizica. (funda)