| AlexDorinel a întrebat:

De unde importa Romania curent de se scumpește asa de mult curentul?

Adica noi vindem totul scump la tarile mai bogate, dar de unde importam, din Dubai sau de ce se scumpește asa mult?

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Dar nu are legatura de unde-l luam, ca acolo de unde-l luam nu s-a scumpit, plus ca producem si noi destul curent, de mai dam si la altii.

Se scumpeste ca ti-am mai zis, sa se imbogateasca unii, atata tot.

| NunuNini a răspuns:

Nu vindem scump. Vindem ieftin. Altfel, nu ar mai cumpara de la noi.

| CassiusAlexander a răspuns:

Copile plătești tu facturi? Ai caloriferele pornite pe vremea asta?

Nu poți să ai o țară în dezvoltare dar prețurile să fie în stagnare sau scădere. Ăsta e vis. Vrei o țară ca-n afară, scoți din buzunar bani ca-n afară.

Salariile cresc, nivelul de trai crește, evident că totul se scumpește în concordanță. La început e un hop mai greu de digerat dar trebuie să te obișnuiești dacă ai pretenții. Dacă vrei prețuri mici du-te în Kyrgystan acolo cu 3000$ iei casă și costurile sunt aproape gratis comparat cu ce e aici.

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru CassiusAlexander):

Ai dealerul comun cu al domnului prim-ministru?

| CassiusAlexander a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu toată lumea lucrează la stat. Patronii nu țin cont de stagnările de la stata laughing
Prețurile cresc cu 80% la... ce? 3 lucruri? Ia zi a crescut prețul cu 80% la salam, lapte, mașini, telefoane, creioane? Cred că ți-a explodat ție capul de la atâtă matematică și urmărit tv, nu inflația.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru CassiusAlexander):

Nu e neapărat ca prețurile să se scumpească.
În Olanda, făina e la jumătate de preț față de noi.
În Germania, laptele integral e la jumătate de preț față de cel degresat la noi.
În Norvegia, Suedia și Finlanda, sunt case prin zone mai îndepărtate de orașe, care costă mai puțin pe m2 decât cele de la noi, și de asemenea aerul e mult mai curat la ei.

La noi nu e dezvoltare, ci inflație, cu salarii care mai degrabă sunt în stagnare. Nu e destul capital la noi ca să se plătească salarii mari, și cei cu bani din alte țări, investesc la noi doar pentru forța de muncă ieftină, altfel, ar prefera să investească la ei acasă, unde afacerile merg mai repede, unde nu trebuie pile, unde statul susține mediul afacerilor, și unde cunosc mediul de afaceri și cultura țării mai bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CassiusAlexander):

Cresc doar preturile. Lasind raiul bugetar care ne trage incet pe toti in cacao, lumea o duce NASOL. Chiar si aia din IT si alte zone care iau si 3-4000 EUR lunar tot simt tavalugul asta al scumpirilor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu, nu au stagnat preturile la mincare chiar deloc. Scumpirea energiei si a combustibililor INTOTDEAUNA a antrenat scumpiri in lant. Inghetul salariilor la bugetari e ceva FOARTE SANATOS. Pacat ca nu au *** idiotii astia sa dea afara la sange si sa taie salariile pentru ca nici 20% dintre aia platiti de la buget nu isi merita banii, iar vreo 10% sunt totusi inca platiti mult prea putin pentru munca pe care o presteaza.

| felixf a răspuns:

Citeste aoco poate te lamuresti singur: https://stirileprotv.ro/......-anre.html

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Oricine poate schimba contractul, stai calm. Si de scumpit s-a scumpit la toti. Eram cu energia electrica la Digi, plateam mai mult ca media. Cam 0.76 RON/KW. Am trecut la Restart, prima factura mi-a venit cu 0.69. De curand, am primit notificare cum ca de acum o sa fie cam 1 RON/KW...

| georgereal a răspuns:

Asta vor cei din UE.Sa fim vât mai săraci.Iar cei de la putere sunt marionetele perfecte.

Răspuns utilizator avertizat