| Aleeexa a întrebat:

Deci am si eu o nelamurire: cum se aseaza electronii pe straturi? Da, stiu pe stratul K 2 electroni, si asa mai departe. dar m-am blocat la Potasiu. Are 19 electroni asezati astfel:
K-2 electroni, L- 8 electroni M- si aici m-am blocat, mai sunt 9 electroni si nu stiu cum sa asez. Pun pe M 7 electroni si pe N 2 sau pe M 8 si pe N 1? Explicati-mi si cum ati procedat happy Funda pentru cea mai buna explicatie!

7 răspunsuri:
| NoMusicNoLife a răspuns:

Hey.

Si noi am avut ex. din astea la chimie si am avut si potasiul.
Este asa cum au spus si ceilalti:

K- 2 electroni
L- 8 electroni
M- 8 electroni
N- 1 electron.

De ce? pentru ca stii bine ca grupa elementului se stabileste in functie de nr de electroni pe ultimul strat, dar nu exista grupa a 9-a, asa ca se pun 8, pentru ca 8 e ultima grupa. Poti sa te uiti si la spatele manualului [ daca esti cls a 7-a] pentru ca ai tabelul lui Mendeleev si o sa vezi ca potasiul [ ca ] este grupa 1, perioada 4 [ deoarece ai 4 straturi ocupate cu electroni ].

Ne-a zis profa de chimie si ceva de genul ca fiecare strat are mai multe substraturi sau ceva de genu` da era ft complicat si nu am reusit sa retin.
In orice caz, eu sper ca ai inteles ceva din toate astea p care le-am scris aici, si daca mai ai nelamuriri, contacteaza-ma printr-un mesaj.

Baftawinking

| Georgiana009 a răspuns (pentru NoMusicNoLife):

Hei si dupa la titan, mangan, fier... cum trebuie facut parc era cv sa ai adaugi, nust?

| iuly97 a răspuns:

Pai: K-2 e
L-8 e
M- 8 e
N- 1 e
pai, daca pe ultimul strat trebuie pusi 9 e dar trebuie pusi maxim 8 (regula: pe ultimul star trebuie pusi maxim 8 electroni sau un numar repetat pe stratul anterior ) sper ca te-am lamurit

| claude a răspuns:

Buna:*!
deci K:2
L:8
M:8
N:1
sper ca te-am ajutat
pupici!

| adrianaaa_2176 a răspuns:

Bine deci e asa:
electroni se distribuie pe straturi dupa o formula :2 X n la puterea 2
n=nr stratului
deci pe ca=2 x 1 la puterea 2=2e
l=2 x 2 la puterea 2=8 e
m=8
n=1...deoarece potasiu se afla in grupa 1 A deci are 1 e pe ultimu strat asa ca pe penultimul raman doar 8

sper ca ai inteles

| adrianaaa_2176 a răspuns:

Fundita?

| Meelly4 a răspuns:

K=) ) ) )
2e 8e 8e 1e
Sper ca te-am ajutat