| nuspuncinesunt2 a întrebat:

Dupa intamplarile mele tragice,din trecut si din zilele trecute,m-am decis ca ar fi bine sa dau la medicina.
Am atatea amintiri,inca am dorinta de a ma face medic.
Nu ma pot,insa, alege.
Veterinara sau umana?
P.S:nu am stiut la ce categorie sa pun

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Aveai categoria "Carieră" dar nu e asta o mare problema acum. Personal, as zice medicina umana. In alta ordine de idei, si veterinara e de viitor cit de cit, mai ales daca vrei sa pleci din tara dupa aia. Ca un plus, daca vii in Iasi, facultatea de medicina veterinara e localizata intr-un loc mult mai pitoresc decat cea de medicina umana.

| Catrice a răspuns:

Tu știi ce-ți place: sa bagi mâna în curu vacii când fata sau sa faci disecții pe oameni aka cadavre?!

| NLS a răspuns:

Înțeleaptă alegere, din punctul meu de vedere.

Indiferent ce ramura vei alege, drumul pana acolo nu e deloc usor, iar dupa ce o sa incepi sa activezi, nici atat.
Pentru a fi un medic bun, e nevoie de empatie si compasiune, si. se vede ca tu le detii pe ambele.

Insa e nevoie si de tarie de caracter.

Nu stiu cati ani mai ai pana la facultate, nu stiu cat de bine stapanesti chimia si biologia, insa daca eu as avea in fata cele doua, cred ca as alege calea mai grea, - medicina umana.
Pentru mine e totul sau nimic.
Sper sa fii fericita daca o sa mergi pe calea aceasta, si sa fii impacata sufleteste, ca ai facut tot ce a fost posibil sa iti ajuti, ingrijesti si salvezi pacientii.

| FreddieM a răspuns:

Ti-am citit intrebarile precedente. Imi pare rau pentru situatia prin care treci, sper sa-ti revii cat de curand. Dar cum mai e cu amicul tau? A supravietuit pana la urma? Dar iubita lui?
Cheers

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FreddieM):

Daca ai fi citit cu atentie, ai fi avut raspunsurile la intrebarile astea. Ca sa nu trebuiasca sa mai zica ea inca o data asta, iti zic eu. El a murit, iubita lui s-a sinucis.

| nuspuncinesunt2 explică (pentru FreddieM):

AMBII...Ambii au murit.Nu mai am nici un chef de viata. Dara mite de vorbit. Poti intelege cat de distrusa sunt psihic dupa ultima mea postare.Sunt distrusa...

| isemilia a răspuns:

Hi. Felicitari pentru alegere! (stiu ca spuneai ca medicii nu sunt foarte buni in Romania, ma bucura ca incerci sa schimbi ceva si sa ajuti lumea)
Tine doar de tine, daca preferi sa ajuti animalele sau oamenii. Tu cum te vezi? Ajutand o pisica, un catel, sau, de ce nu, chiar si vaci sau capre (desi depinde unde vrei sa profesezi) sau sa ajuti un om? Ambele sunt complicate dar, la sfarsitul zilei, stii ca ai facut ceva bun (e stiut ca oamenii tind sa iubeasca animalele ca si cum ar fi fiinte umane si sa se ataseze de ele). O varianta ca sa iti dai seama ce vrei ar fi sa faci voluntariat la un adăpost de animale si la Crucea Rosie. Niciuna nu se compara cu experienta unui medic, cu siguranta, insa poti sa iti dai seama mai simplu astfel daca iti face o mai mare placere sa lucrezi cu animalele sau cu oamenii.

| Mirela097446i9 a răspuns:

Veterinara daca ar fi eu sa aleg din astea doua. Am o alta relatie cu animalele. Nu doar cu cainii si pisicii. Chiar si cu gainile si vacile. Langa ele ma simt cel mai fericita si ma simt inteleasa si daca as avea un job unde qs putea sa le ajut si sa fiu cu ele, ar fi minunat. Alegerea iti apartine