| anonim_4396 a întrebat:

E legal sa vina politia la tine la poarta sa te oblige sa depui contestatii daca ti-au gresit nota (de pilda, 10 in loc de 2) la o disciplina de bac?

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu am auzit de asa aberatii.

| cyclops01 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta chiar s-a intamplat, nici mie nu-mi vine sa cred

| Violleta2022 a răspuns (pentru cyclops01):

Cu certitudine nu stii nici tu, atata vreme cat spui ca ai auzit doar, de la niste tipi.
Unele povesti sunt inventate ca sa socheze sau de plictiseala, pentru amuzament. Totusi, imi este greu sa cred ca unuia i se da 10, cand merita 2, mai ales la BAC, unde lucrarea este corectata de o comisie de profesori, nu doar de unul.

| cyclops01 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu iti zic ca e sigur, nu pot sa zic aici prea multe ca ma tem as avea necazuri

| Violleta2022 a răspuns (pentru cyclops01):

Eu spun ca-i minciuna!
Atata vreme cat nu au nici o dovada sa-ti demonstreze ceea ce afirma, eu cred ca se face misto pe seama ta.
Dupa cum spuneam, o lucrare de BAC este corectata de mai multi profesori, nu doar de unul, deci, imposibil sa pui unuia 10, daca el nu a scris nimic in lucrarea aia si merita 2.

| cyclops01 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bine, ca sa ti-o spun pe sleau, nu am auzit de la niste tipi, il cunosc pe tipul asta, am vorbit cu el dupa ce am aflat rezultatele la bac si l-am intrebat in gluma daca depune contestatii daca aia nu e nota lui si el a zis ca normal ca nu, apoi nu am mai vorbit cu el. Astazi, cand m-am uitat la rezultatele de la bac, la el aparea ca depus peste tot contestatii, inclusiv acolo unde isi avea zecele. Mi-am zis ca s-o fi sesizat ministerul, nu stiu. Apoi am vorbit astazi cu el si mi-a spus ca a venit politia cu directoarea si l-au obligat. Cred ca o sa sterg chestia asta ca nu vreau sa am necazuri.

| cyclops01 a răspuns (pentru Violleta2022):

Plus ca nu vreau sa fac de ras scoala si nici sa pun in pericol oamenii, chiar daca au actionat asa comunist

| Violleta2022 a răspuns (pentru cyclops01):

Da-mi si mie link la lista aia, sa vad asa ceva!
Ca eu nu cred pana nu vad!

| cyclops01 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici nu trebuie sa crezi, din partea mea, nu vreau sa creez scandal ( si daca chiar esti scriitoarea Ana Blandiana cine stie pe cine mai cunosti si se mediatizeaza porcaria asta laughing ), ce voiam sa stiu e daca e legal si atat. Vad ca nu e legal deci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cyclops01):

Tot nu cred, pana nu vad!
Cel mai probabil este minciuna, ca sa se amuze pe seama ta.

| cyclops01 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am vorbit cu el, e un tip mai molatic, chiar prostanac, dar de treaba. Imi pare rau ca l-au luat de prost. Dar asta e. Sa stiti ca perioda medievala la noi nu s-a terminat. Nu credeam ca politistii de la noi sunt de tipul lui Pristanda. Inainte sa intrebarea asta, va jur ca asta mi-a zis el.

| anonim_4396 explică (pentru cyclops01):

Zi-ne numele să vedem și noi sau nu ne mai minți

| Violleta2022 a răspuns (pentru cyclops01):

Eu cred ca, pana si prostul asta a ras de tine!

| JackR a răspuns (pentru cyclops01):

Ha ha ha ha ha...
"Scriitoarea Anna Blandiana" este draga de DonnaAlba aka Katy Escu si Dumnezeu stie cate alte nickname-uri. Un fel de constiinta colectiva a TPU, cares stie tot, poate tot si scrie tot. Ma intreb cand mai traieste!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ăia n-au fost polițiști! )) Contestația se depune în primele 4h de la afișarea rezultatelor și numai dacă tu crezi că e necesar să o faci! NU te poate obliga nimeni dacă crezi că a doua corectură va fi în defavoarea ta.

| cyclops01 a răspuns (pentru floresdemayo):

Pai, un tip n-a facat mai nimic in bac la o disciplina si a luat 10 si s-a minunat toata scoala unde invata el. In ziua s-au aflat notele, in intervalul ala de 4 ore, l-a dus politia sa depuna la toate disciplinele. Dupa contestatii i-a iesit nota 3 si ceva, si nu mai aparea zecele ala de dinainte, ci doar 2, 59.

| floresdemayo a răspuns (pentru cyclops01):

Haha, prost să fii, noroc să ai! ))

| minrest a răspuns:

Politia nu te poate oblig. Ei pot incerca sa te intimideze.

| gabicoo a răspuns:

E troll.
15 persoane au muscat momeala.
laughing

| siriusblack98 a răspuns:

La orice as fi ramas mai putin perplex decat la asa ceva.Pe bune? asta chiar ti s-a intamplat? Asa ceva nici nu intra in atributiile lor macar.Nu are cum sa se intample, nu este legal din nici o privinta adica.

| cyclops01 a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu mie, unui tip

| siriusblack98 a răspuns (pentru cyclops01):

Atunci o putem cataloga drept fake news.

| JusTPauL a răspuns:

Tu vb serios a venit politia la tine sa te facă sa depui contestație ca ai luat nota mare?

| cyclops01 a răspuns (pentru JusTPauL):

Am auzit de la niste prieteni de un tip mai bleg din alt sat

| Alfred0703 a răspuns:

Vine Garcea cu pulanu dupa tine.

| anamaria82726 a răspuns:

Politia nu are de unde sa stie ce ai scris pe foaie. Daca un profesor a fost a fost implicat la o falsificare de nota(si se afla asta cu dovezi)el este singurul vinovat. Nimeni nu vine la usa si nu te poate obliga sa pui contestatie.

| Ionut58282856 a răspuns:

Nu, nu e posibil asa ceva, contestatia e la alegerea ta, nu stiu ce profesor ti-a spus asta sau la cate stiri te-ai uitat dar nu. Cel putin in Romania nu. Daca au vazut ei ca trebuia sa iti puna 8 inloc de 10 atunci o sa o faca cei care corecteaza iar tu depui contestatia daca crezi ca ai facut de nota 9 nu de 8

| Andrei095gmr a răspuns:

Nu are treaba