| AnniaAKN a întrebat:

Este adevarat ce am auzit? Daca nu te prezinti la una din probele scrise pentru bacalaureat, nu poti sa-l mai dai doua sesiuni?
Un prieten de-al meu nu s-a prezentat la romana pentru ca nu s-a pregatit, cineva i-a spus ca nu mai poate sa dea in sesiunea din toamna numai peste doi ani.Asa este?
Scrie undeva acest lucru?
Funda.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este adevărat!
Se poate înscrie şi poate participa la ORICARE dintre sesiunile următoare :)

Situaţia descrisă de tine se aplică candidaţilor ELIMINAŢI din examen!

#Art.9. -... (7) Încălcarea regulilor menționate la alin. (3), (4) și (5) va fi considerată tentativă de fraudă, iar candidații respectivi nu mai pot participa la probele următoare şi sunt declaraţi „eliminaţi din examen", fără posibilitatea recunoaşterii, în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate anterior eliminării, inclusiv a probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale.
Acești candidați nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de bacalaureat. # - SURSA = Ordinul de la linkul oficial :
http://subiecte2015.edu.ro/......5_site.pdf

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, te poti prezenta in sesiunea urmatoare.
Interdictia respectiva opereaza doar pentru cei eliminati din examen.

| RobertMoon a răspuns:

Peste doua sesiuni, adica in toamna la anul poate da doar daca e eliminat din examen, nu se întâmplă nimic daca nu s-a dus la o proba, se duce in toamna si da unde nu s-a prezentat. Nu stiu cine i-a spus asta, dar era informat foarte prost.

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu, nu este adevărat. Nu poți da două sesiuni dacă te-a prins că ai copiat în timpul BAC-ului.

| alexs99 a răspuns:

Nu, nu este adevarat, poti sa dai examenul in urmatoarea sesiune chiar daca nu te-ai prezentat la una din probele scrise.Nu poti sa mai dai bacul in urmatoarele 2 sesiuni doar daca esti eliminat din examen.
O zi buna.