| vasy24 a întrebat:

Eu am intrat la un profil protectia mediului cu media 7.98 si daca dupa primul semestru vreau sa ma ma mut la un alt liceu cu profil mate-info si sa zicem ca am media necesare.
Ce teste ar trebui sa dau pentru a intra?
Funda celui mai complet raspuns.

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

O sa dai la mate, muzica si info.La mate e foarte grea materia fata de cea din 5-8, iar la info e ceva complet diferit.O sa faci programare in Pascal sau C++.Mai bine te-ai muta la bio-chimie ca sa fie mai apropiat de profilul tau de acum.Iti dai seama ca la mate info vor fi elevi f inteligenti cu medii de peste 9. Daca nu ai avut media de la inceput mai bine nu incerca la mate info.Nu incerca.In clasa mea a venit o fata de la profilul turism, intr-un semestru a fost exmatriculata.Ramasese corigenta la 6materii,cele de profil:mate,info,chimie,fizica, romana, economie.La mate-info e un ritm accelerat.

| mariluz214 a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui sa dai in primul rand la informatica, dar poate trebuie si la mate. Dar la informatica nu e usor si poate iti va fi putin cam greu la inceput, dar vei face fatawinking Si eu sunt la profil mate-info si iti pot zice ca la mate nu e usor deloc. Depinde si de profi si de ce mult esti dispus sa inveti. In plus, va trebui sa te decizi daca mergi la mate-info intensiv(acolo e f greu); eu sunt la simplu si totusi nu e usor. Important la info e sa stii sa lucrezi bine la calculator si sa stii sa rezolvi limbajele de programare. Trebuie sa te axezi pe Pseudocod/C/C++ si altele. Daca astea nu le prinzi de la inceput, nu vei mai face fata.