| Cippri a întrebat:

EU vreau sa merg la bilingv!
As vrea sa stiu de la cineva care se pricepe ce se va da la test?(daca se poate si un site cu lectii fise exercitii etc)Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Happppy1 a răspuns:

Se da un exercitiu in care s-au scos mai multe fraze dintr-un text si tu trebuie sa le pui la locul potrivit in text, rephrasing, sa scrii derivate de la niste cuvinte pe care ti le dau ei potrivite pentru contextul dat, sa identifici cuvantul gresit/in plus, este unul cu variante A B C D si tu trebuie sa alegi varianta(cuvantul)care se potriveste in text.Pai,in principiu trebuie sa stii tot,mai ales cele de clasa a VIII-a(If clauses,passive voice, time expressions, relative clases, phrasal verbs, substantive cu prepozitii).La oral ai un text si 3 intrebari, la care scrii raspunsul pe o foaie 10-15 minute iar apoi te duci sa prezinti raspunsul la intrebari in fata examinatorilor.
Uite aici un site:

http://cnprsv.ro/documente/admitere_Engleza_scris_2005-2012.rar

http://cnprsv.ro/documente/admitere_Engleza_oral_2005-2012.rar

| StayStrong a răspuns:

Si eu am dat bilingvul anul trecut. S-a dat o proba scrisa, care este ca un text cu cateva exercitii de gramatica, fara compunere si o proba orala, in care iti da niste imagini si iti pune intrebari legate de ele. Raspunsurile le scrii pe o ciorna si, daca vrei, poti sa le citesti sau sa le spui oral. Depinde.
Nu stiu daca exista pe net modele.
Mult succeshappy

| Cippri explică (pentru StayStrong):

Multumesc dar ai putea sa-mi spui ceva ce se da ex perfect simplu passive conditionalele subst sau ceva?