| MrRava13 a întrebat:

Explicati-mi putin cum poate un verb predicativ sa fie format dintr-un infinitiv, deoarece in anumite exercitii intalnesc verbe care normal sunt infinitive dar la rezultate imi spune astfel: verb predicativ la infinitiv).

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu cumva e vorba despre NUMELE predicativ?

| MrRava13 explică (pentru ardnaxur1961):

Nu. M-am utiat de zeci de ori si scrie verb predicativ ( la infinitiv) straight face

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru MrRava13):

Poti sa-mi scrii propozitia despre care vorbim? Ceva e putred acolo. Posibil ca, in carte, sa fie o simpla greseala de tipar, care da peste cap toata sintaxa.

| MrRava13 explică (pentru ardnaxur1961):

Mai am multe alte raspunsuri la fel in aceea carte sad Nu cred ca e greseala

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru MrRava13):

Imi pare rau. Fara sa vad enuntul, nu te pot ajuta, oricat m-as stradui. Daca ti-e lene sa-l scrii, e DOAR problema ta, nu a mea; eu mi-am dat demult toate examenele.

| MrRava13 explică (pentru ardnaxur1961):

Ti-am vazut raspunsul foarte tarziu, mi-am utiat sa dau enuntul oricum le-am inteles big grin