| absint a întrebat:

De ce in enuntul"Nu poate fi clintita de la hotararea luata" constructia"fi clintita" =verb predicativ, diateza pasiva, complement direct?
"fi"este la mod nepersonal(infinitiv)deci, cum poate fi verb predicativ? Va multumesc

4 răspunsuri:
| IcsD a răspuns:

Nu ai luat bine sa analizezi:
fi= analizai
clintita= analiza

amandoua impreuna si verb predicativ nu!

| death a răspuns:

"Fi" e verb auxiliar folosit la construcţia diatezei pasive. De-aia se şi iau împreună la analiză, că, fără auxiliar, "clintită" ar fi un simplu parcicipiu care ar avea nevoie să determine un verb sau un substantiv ca să capete funcţie sintactică.

| MissLaura a răspuns:

Pai nu e a fi e fi pur si simplu si nu e complement direcet fi e vb copulativ si clintita e vb la participiu, nume predicativ, nu e CD e predicat nominal.cred?!

| absint explică:

Pai ideea este ca,oricum il iei,"fi"este la mod nepersonal(infinitiv,chiar daca lipseste"a-ul" dinainte),deci nu imi explic de ce e considerat verb predicativ.(mentionez ca raspunsul acesta l-am gasit in spatele cartii de exercitii,deci, banuiesc, este cel corect)