| Alex10Timisoara a întrebat:

Explicati-mi si mie cum fie sensul propriu si figurat? Si sa imi faceti cu sens propriu si figurat o prozitie

4 răspunsuri:
| al3xtheb3st a răspuns:

Sens propriu = Sensul folosit in vorbire normala directa cunoscuta de toti vorbitorii limbii
Ex: Cainele se plimba
se plimba este cu sens propriu fiind ca se foloseste normal cu un sens obisnuit
Sens figurat = Sensul mai neobisnuit care nu se foloseste in mod normal in vorbire directa
Ex: Se plimba fundul lacului
se plimba e cu sens figurat deoarece nu il folosim cu acest sens in mod normal
in acest caz folosim inoata pe fundul lacului. altfel devine o expresie o figura de stil

| Anonima5550121 a răspuns:

1-Sensul propriu de baza : Este intelesul obisnuit al cuvantului, face parte din vocabularul fundamental, sens cunoscut de toti vorbitorii limbii romane.

2-Sens secundar : Dintr-o asemanare, depinde de context.

3-Sens figurat : Formeaza o imagine artistica ( metafora, epitet... )
Este un sens neobisnuit.

| dani2003 a răspuns:

Sensul propriu este forma unui cuvant care se foloseste in mod obisnuit
exemplu: Broasca sare din nufar in nufar.
sendul figurat este forma care este folosita mai putin:
exemplu : Broasca de la usa s-a stricat.

| Cionca_Stefan_1995 a răspuns:

1. Sensul propriu:
a) Sensul propriu de bază este înţelesul obişnuit al unui cuvânt:
El şi-a rupt un picior, (parte a corpului omenesc)
Irina a băgat o bomboană în gură. (cavitate bucală)

b) Sensul propriu secundar rezultă dintr-o asemănare şi depinde strict de context:
Maşina s-a lovit de piciorul podului.

El a căzut într-o gură de canal.

2. Sensul figurat este sensul neobişnuit al unui cuvânt, folosit pentru a forma o imagine artistică:

"Pe-un picior de plai,

Pe-o gură de rai"