| MgtfDinamo a întrebat:

Fizica are vreo legatura cu matematica? E usoara sau grea?
Funda!
P.S: Vreau sa stiu pentru ca trec in clasa a6a si o sa fac fizica.

Răspuns Câştigător
| dragutzairina a răspuns:

Buna eu trec a 7-a deci am un prim an de fizica.Fizica este o materie frumoasa iar daca inveti definitiile nu este grea.Si da are legatura foarte mare cu matematica pentru ca fara matematica fizica nu ar exista.Va trebuii sa calculezi anumite lucruri si vor fi multe cifre. funditaaa?puppy dog eyes

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă o să prinzi drag de ea, va fi extrem de ușoară.
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| JoeTPU a răspuns:

Mie nu imi place fizica, e cea mai urata materie, bineinteles, dupa parerea mea.
Te sfatuiesc sa inceti formulele, definitile ca altfel o sa ti se para foarte grea sad
Succes!

| vali1985 a răspuns:

Fizica este o materie interesanta in care inveti despre marimi fizice,inventii,inventatori,etc.
Are formule, definitii si probleme pe care trebuie sa le inveti.
Are legatura cu matematica deoarece este nevoie de cateva operatii matematice(adunare, scadere, inmultire, impartire, numerele reale care se fac in a 7-a, etc.

| Duucu a răspuns:

Fizica studiază fenomene ale naturii, iar pentru a le înțelege este nevoie de matematică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E puțină matematică în fizică, mai mult calcule(simple) și transformări.

| Northern a răspuns:

Întodeauna am considerat matematica mai ușoară decât fizica. Unii spun că e drept invers.Las' că vei vedea cum e cu fizica, mai ales la liceu. Succes!

| TudyCFR a răspuns:

Fizica fara matematica nu merge trebuie aproape toate chestiile pe care le faci la mate sa le folosesti si la fizica si la un momendat devine destul de naspa si grea.

| KiticatG a răspuns:

Daca inveti teoriile este destul de usoara

Răspuns utilizator avertizat
| OnixxXdd a răspuns:

Este o legatura intre ele dar daca stii matematica bine si ''prinzi'' materiile repede o sa ti se para usor. big grin