| MaduMadutsa a întrebat:

"Gh. M. Murgoci" sau "Nicolae Iorga"-stiinte sociale ambele- Braila? Tin sa mentionez ca sunt de la tară si am lipsuri la materii cum ar fi engleza, franceza, istorie, etc.

3 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai amandoua sunt licee cu medii mari de intrare. Daca ai lipsuri la atatea materii, sigur vei putea intra la vre-unul dintre acestea? Ma rog cel mai mult conteaza examenul national, adica romana si mate... Daca ai media 9, 3 minim da la Murgoci, daca ai 8, 9 Iorga.

| MaduMadutsa explică (pentru dragosbogdan001):

Am medie de admitere pentru amandoua. Pot intra si Iorga si la Murgoci, dar alta e problema. Am auzit ca sunt mult mai multi "cocalari" la Iorga si profesori care nu iti explica, dar si la Murgoci ma gandesc sa nu fie prea greu sau sa nu fac fata, avand totusi oportunitatea de a fi mult mai bine pregatita pentru bac si admiterea la Academia de
Politie daca ma duc la Murgoci. Dar mi-e frica pentru ca dupa cum am zis am lipsuri la anumite materii si o sa imi fie mai greu.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru MaduMadutsa):

Media de admitere nu prea mai conteaza anul asta... nu se compara cu cele de anul trecut, toate sunt mult mai mici. Oricum, iti sugerez pe lista cu optiunile sa le treci intai pe cele cu media de admitere de anul trecut mai mare. Si daca consideri ca ai lipsuri la unele materii du-te pe un profil care nu necesita acele materii. Si eu consider ca am lipsuri la unele materii, dar tot la Murgoci sau Iorga ma duc laughing La urma urmei, daca avem medii mari lipsurile acestea nu pot fi la fel de mari, sunt sigur de asta. Pur si simplu nu te mai gandi la asta.