| inflicted a întrebat:

Gramatica limbii romane e grea?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e vorba ca e grea sau usoara, pur simplu este nevoie de o modernizare a limbi, inteleg ca romani sunt mari patrioti, au fugit in europa =vreo 4 milioane ceea ce duce Romania pe primul loc in lume ca nr de emigranti, dar trebuie sa evolueze, tara asta nu are viitor, pe bune, zero viitor, modernizarea limbi ar fi un lucru bun

| inflicted explică (pentru RAY):

Limba se modernizează constant...

| RAY a răspuns (pentru inflicted):

O modernizeaza si cei plecati

| inflicted explică (pentru RAY):

Nu vad legatura.

| RAY a răspuns (pentru inflicted):

Aia invata cuvinte noi, gramatica din alte limbi, astfel ca se vor exprima in timp intr-un mod mai diferit, o noua limba te schimba cum percepi lumea

| gabicoo a răspuns:

E destul de grea!
E ditamai cartea!
laughing

| Donsavas a răspuns:

Chiar deloc.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Pentru unii, da, iar pentru alții nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru un străin, probabil că da.Pentru mine, româna fiind limba mea maternă, nu mi se pare.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Și pentru unii conaționali de ai noștri e grea. Vezi ultimii trei miniștri ai educației Genunche, Pamblică și The Best of Beasts: Abramburicaaaaa!
happy

| noname2021 a răspuns:

Nu e, desi pentru multa lume e destul de dificila, daca intelegi ce zic, deoarece in ziua de azi... putini stiu sa o foloseasca corect.

| Ciscodus a răspuns:

Multi romani fac greseli gramaticale, romana fiind limba lor natala deci e cam evident raspunsul.