| CeVorbestiMa a întrebat:

Grupurile "ce,ci,ge,gi,che,chi,ghe, ghi"+vocala in aceeasi silaba rezulta un sunet.intrebare:cum vine asta? adica de exemplu avem cuvantul "cheama", care se desparte "CHEA-MA"...un singur sunet este grupul "CHE" sau grupul "CHEA"?

Răspuns Câştigător
| Geancarla a răspuns:

Uite care e faza cu sunetele si literele:

Luam cuvantul tau: "cheama"

Este clar ca acesta are 6 litere.(c,h,e,a,m, a)

Pentru aflarea sunetelor:

Se desparte in silabe:

chea-ma

Apoi sa face transcrierea fonetica:

ce, ci se noteaza cu un "c" ce are un v deasupra(eu nu pot face ascest semn asa ca il voi nota cu c"")

ge, gi se noteaza cu un "g" ce are un v deasupra(eu nu pot face ascest semn asa ca il voi nota cu g"")

che, chi se noteaza cu k'

ghe, ghi se noteaza cu g'

deci transcrierea fonetica a cuvantului cheama va fi:

k'a-ma de unde rezulta ca sunt 4 sunte(numeri asa zisele "litere")

alt ex:

Luam cuvantul "geamuri"

gea-muri
g""a-muri
de unde rezulta ca acest cuvant contine 7 litere (g,e, a, m, u, r, i) si 6 sunete (g"",a, m, u, r, i)
Dar...

Atentie! Daca in silaba nu mai exista nicio alta vocala infara de cea din grupul de sunete, in transcrierea fonetica se scrie "litera" care reprezinta grupul+ vocala din grup!

ex:

avem cuvantul:

chemare
che-ma-re
k'e-ma-re de unde rezulta ca acest cuvant are 7 litere(c,h, e, m, a, r, e)
si 6 sunete(k', e, m, a, r, e)

alt ex:

avem cuvantul cercei:

cer-cei
c""er-c""ei
asta inseamna ca acest cuvant contine 6 litere si tot 6 sunete.

| CeVorbestiMa explică (pentru Geancarla):

Mersi mult

| Geancarla a răspuns (pentru CeVorbestiMa):

Cu multa placere! Sper ca ai inteles!

4 răspunsuri:
| ClaraConstiantin a răspuns:

Ok... hai sa o luam logic. Nu cred ca tu atunci cand pronunti sa zicem grupul "ghe" pronunti litera "h". Astfel, in cuvantul cheama, grupul "che" este in aceeasi silaba cu vocala "a". Deci che va constitui de fapt 2 sunete apoi vine sunetul "a", "m", "a" big grin. Deci 5 sunete, 6 litere big grin

| CeVorbestiMa explică (pentru ClaraConstiantin):

Cam asa e logic, dar vad in caiet la mine ca scrie asa. daca grupurile acelea sunt urmate de o vocala in aceeasi silaba atunci rezulta un sunet.dar vreau sa stiu :in cuvantul chea-ma...che se ia ca un singur sunet? sau chea se ia ca un sungur sunet? pentru ca nu prea m-am lamurit cu ce amscris in caiet