| Andreea2629 a întrebat:

Heey TPU, am mare nevoie de ajutor, nu stiu la ce profil sa ma duc la anul la liceu, eu fiind clasa a 8.Am de ales dintre mate-info si filologie (filo).La facultate as vrea sa dau la medicina, sau la management, sau ceva cu limbile straine. Daca as da la filo m-as mai putea duce peurma la medicina, daca as face pregatire? sau imi mai puteti recomanda facultati pentru cele 2 profile? multumesc anticipat :* :3 ^w^

Răspuns Câştigător
| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Cel mai bine ar fi filologie, se pune mare baza pe limbi straine in ziua de azi si o sa-ti folosesca in orice domeniu. Daca faci pregatire si inveti nu o sa ai probleme cu intrarea la medicina, asta e de viitor. Bafta!

3 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Ai putea sa mergi la mate-info, iti va fi util pentru oricare din cele doua variante. In legatura cu limbile straine, stiu ca la mate-info se fac doar doua si la filologie e posibil sa faci trei, dar pana la urma astea le mai poti invata si la facultate, daca te decizi ca vrei la Litere.

| ARF a răspuns:

Hei. Daca vrei sa faci medicina, cele mai mari sanse le ai daca te duci pe bio-chimie. Daca te duci pe limbile straine, atunci iti trebuie filologie. Daca vrei la management, e bun mate-info, dar poti si stiinte economice. Pa-pa

| Crux a răspuns:

Daca vrei la medicina, cel mai bun profil este cel real, stiinte ale naturii..se poate si mate-info.
Daca vrei limbi straine, mergi la filo.
Ar trebui sa te decizi. Daca faci filo si vrei la medicina, iti va fi greu sa inveti in paralel..cand ai carti de invatat la isto/geogra pentru bac.
Iti sugerez mate info..de aici poti merge unde vrei, este cel mai complex profil.