| SexyAnon a întrebat:

Hei am si eu o intrebare big grin.

Deci... 1 +1 +1 +1 +1 +1 +1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1 x 0? ( este o intrebare pe fb )

Multi au raspuns cu 0, dar este total gresit deoarece prima data se face imultirea adica 1 x 0 = 0, si dupa se aduna nr de 1 cu 0, raspunsul fiind 17.

Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Da, este adevărat. Ai gândit bine.

12 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

laughingdaca era suma in paranteza atunci era rezultatul 0 clar.insa asa probabil e 17 nu mai stau sa adun acumlaughing

| MariaMrr a răspuns:

E 0 ma pentru ca poti sa faci si 999x999 si daca inmultesti cu 0 da 0

| HolyPotato a răspuns:

Da,e corect

| danifx2 a răspuns:

Toti care sustineti ca e 0 sunteti niste prafuri ordinare care nu au terminat 1-4 dapai 5-8 (clasele)

| Mysteryossa a răspuns:

Cred ca 17 e corect...nu mai fac matematica la liceu.scuze :d

| VladSilviu a răspuns:

Pai man. e normal cum zici tu dar daca tu ma intrebi spre ex pe mine.cat e 1+1+1+1+1 si apoi imi spui x0. este 0

| Anonimul230 a răspuns:

Ordinea operatilor:Impartire,Inmultire, Adunare, Scadere ti-am fost de ajutorhappy? nu cer funda dooar un simplu DA!big grin

| andreutza93 a răspuns:

Da este adevarat pentru ca intotdeauna intr-o ecuatie se face mai intai inmultirea si impartirea si apoi adunarea si scaderea.

| BRabbit a răspuns:

Poi e foarte simplu 1x0=0
Poi 1x 17=17=>17+0=17
Ai avut dreptate
Funda?

| Iulia1231 a răspuns:

Da. 1 de 17 ori +1x0, se face inmultirea apoi se aduna 17+0= 17

| Chans a răspuns:

Nu este adevarat pentru ca faci inmultirea mai intai daca era in paranteza adunarea dadea 0 dar constatam ca 1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+0=16+1
=17 sper ca te-am ajutat

| UtilizatorFaraNume a răspuns:

E adevarat. Ar fi fost 0 daca era (1+1...+1) x0.