| Kairaa a întrebat:

Hei! Aș vrea să mă transfer la alt liceu pe profil de filologie. Acum sunt pe profil de economie, îmi place dar nu pot învăța deloc, majoritatea profesorilor sunt foarte răi.Cei cuminți sunt luați mereu peste picior si ei le dau dreptate la ăștia care fac doar prostii.Cu colegii nu ma inteleg deloc, mereu am fost de treaba cu ei si încerc să mă încadrez în clasa aia de 2 ani, dar nu reușesc. Aș vrea să mă transfer la filo pentru ca am auzit ca este ușor si cei de la arte sunt de treabă. Nu cred ca mai rezist mult în clasa aia, la filo bacul este mai usor pentru ca nu este matematica si eu astept sa scap de ea. Voi ce părere aveți? Ar fi o idee bună?
Vă rog fără glume sau prostii gen : "încadrează-te in clasa in care esti!" Eu nu pot sta lângă persoane care au de comentat orice mișcare pe care o faci.

3 răspunsuri:
| Zorn a răspuns:

Ii usor bacul la filologie daca vrei sa iei nota de trecere. Daca vrei sa iei o nota buna trebuie sa stii o tona de detalii, atat din punct de vedere al REDACTARII lucrarii cat si informational. Nu stiu ce materii faci tu la liceul cu profil economic, dar daca nu faci latina, educatie vizuala blabla va trebui sa dai niste diferente.
Si ce treaba are profilul "filologie" cu artele? Filologia e profil teoretic, nu vocational.

| Kairaa explică (pentru Zorn):

Mă refeream ca liceul unde vreau sa ma duc e de arte si este singurul care are filologia laughing)

| Zorn a răspuns (pentru Kairaa):

Ah, inteleg.
Pai, daca vrei sa faci o schimbare, te poti duce. Daca vrei o nota average, de trecere, la bac, nu te vei stresa asa tare. Daca, in schimb, vizezi note mari, va trebui sa iti dai mult interesul. La romana se vor mai adauga cateva opere care se fac DOAR la filologie. La istorie sunt 9 teme care se fac pe clasa a XII-a, iar la optiunea a 3-a, ai de ales dintre: Georgafie, Logica, Psihologie, Sociologie, ECONOMIE si Filosofie.