| MadalinaMadda a întrebat:

Hei buna TPU!
Am gasit in carta de mate de clasa a7a aceasta problema pe care sunt sigura ca doamna de mate o sa ne dea la teză.
Cine stie cum se face?

Stiind ca,,a,, si,, b,, sunt numere naturale pentru care 5a+4b=54, aflati valoarea maxima si valoarea minima a produsului a*b.

Funda

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Această operaţie se poate scrie şi altfel.
5a = 54 - 4b.
Acest 54 -4b, adică 5a, este un multiplu de 5 ( toate de la 50 pînă la 5 ) adică 50, 45, 40, 35, 30,25,20,15,10,5.
În aceste situaţii a poate lua valori de la 1 pînă la 10, nu?
Dar, dînd lui b valori de la 1 la 9, numai în două situaţii vom avea una din soluţiile de mai sus ( acei multipli de 5).
Ex. pentru. b = 1, 5a va fi 54 - 4 = 50. Ar însemna că a = 10.
Pt. b = 2, 5a va fi 46. Deci, nu e bine.
Merg cu încercările în continuare şi văd care se potrivesc.
Ca şi în cazul problemei de mai sus ( cea cu bbbb şi bbba) este vorba tot de o problemă de logică.
Hai, munceşte puţin şi fă-o!

| MadalinaMadda explică (pentru corolav):

O sa incerc sa il termin. Mersi mult!

3 răspunsuri:
| LadyDy01 a răspuns:

MaddaMadutza, pe TPU nu se fac teme!

| MadalinaMadda explică (pentru LadyDy01):

In primul rand asta nu este o tema si doi am nevoi decat de parerea voastra care stie cum se face pentru ca doamna de mate o sa ne dea aceste exercitiu la teza si as vrea sa fiu pregatita.
Off... Lumea asta!