| NoName_1415 a întrebat:

Cum se analizeaza predicatul nominal stiam, dar am uitat sad... cine imi zice si mie?

Răspuns Câştigător
| Quinacridone a răspuns:

Predicatul nominal este format din vb copulativ si nume predicativ. Pentru a nu face confuzie, trebuie sa gasesti prima data subiectul.
Cine sunteti dumneavoastra?
Cine sunteti=pn, exprimat prin vb copulativ,, sunteti`-mod indicativ, timp prezent, pers a 2-a, nr pl, diateza activa, conjugarea a 4-a+np,, cine`` pronume interogativ, caz nominativ.
Un verb aflat la diateza pasiva nu formeaza un predicat nominal, ci unul verbal.
Exemplu: Stefan este certat de parinti. ( este certat:predicat verbal), de parinti: comp.de agent.

| AlecSsAle a răspuns (pentru Quinacridone):

Nu stiu nici eu.dar de ce clasa este?

| Bourean_Daniela_1998 a răspuns (pentru Quinacridone):

Raspunsul este foarte bun, Felicitari!

| Emilian_Galatanu_2000 a răspuns (pentru Quinacridone):

Atentie verbul nu are caz!

5 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

Şi eu am uitat, scuze. sad

| AlecSsAle a răspuns:

Nici eu nu stiu cum se analizeaza cuvantul nu socotesc (predicat nominal)