| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Imi poate explica cineva care e treaba cu admiterea la facultati? Te poti inscrie la mai multe facultati? De exemplu cand dai admitere la o facultate trebuie sa depui dosarul pentru inscriere...Imi poate explica cineva in ce consta toata treaba cu admiterile? Multumesc! DAU FUNDA PERSOANEI CARE IMI EXPLICA CONCRET!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai fost admis/a, dupa afisarea rezultatelor examenului de admitere te prezinti cu dosarul la facultatea la care vrei sa studiezi. Eu am dat admitere la 4 facultati si am ramas la una singura. La fisa de inscriere pentru examenul de admitere trebuie sa notezi prima optiune pe care o vrei: cu taxa sau fara taxa. In cazul in care bifezi prima optiune "FARA TAXA" si nu te incadrezi in numarul de locuri stabilite de Facultate, vei fi trecut/a la "CU TAXA".

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosarul il depui la cate facultati vrei tu...
dupa admitere ai sa afli la care ai fost admis sau nu si alegi unde vrei sa ramai. La aia trebuie sa te inmatriculezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Da, poti da admitere la mai multe facultati, avand nevoie de cate un dosar pentru fiecare facultate. Daca esti declarat admis/a trebuie sa te inmatriculezi la facultate.

| BlankWhite a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mai exact cum se intampla chestia asta cu declararea daca esti admis? iti spun dupa ce iei nota daca esti admis la buget sau la taxa? sau abia dupa ce te inmatriculezi?

| anonim_4396 explică (pentru BlankWhite):

Daca ai fost admis/a, dupa afisarea rezultatelor examenului de admitere te prezinti cu dosarul la facultatea la care vrei sa studiezi. Eu am dat admitere la 4 facultati si am ramas la una singura. La fisa de inscriere pentru examenul de admitere trebuie sa notezi prima optiune pe care o vrei: cu taxa sau fara taxa. In cazul in care bifezi prima optiune "FARA TAXA" si nu te incadrezi in numarul de locuri stabilite de Facultate, vei fi trecut/a la "CU TAXA".

| LoryC a răspuns:

Buna. Poti sa te inscrii la mai multe facultati, iar dosarul se depune inainte de admitere (este precizata perioada pe site-ul fiecarei facultati, sectiunea admitere). La fiecare facultate la care te inscrii trebuie sa platesti o taxa (scrie pe site-ul facultatii cat este taxa) si de ce acte ai nevoie pentru dosar. Poti da admitere la cate facultati iti doresti, dar mai apoi vei alege la care vrei sa ramai si te matriculezi acolo.