| Pop_Lara_1998 a întrebat:

Hei! Mai am 2 ani si termin liceul si as vrea sa dau la academia militara de la Sibiu. Puteti sa imi raspundeti la cateva intrebari, va rog doar cei care stiti despre ce este vorba.
Cat este de grea viata unei fete in armata?
Ce probe trebuie date si in ce perioade?
Cati ani dureaza studiile la academie?
Care sunt taxele?
Iti este asigurat postul?
Cam cat ajunge un salariu minim?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este prea grea. Eu am facut pe vremea lui Ceausescu si fetele aveau o viata mai usoara decat baietii. Probele le gasesti pe net. Inscrierile au inceput in Martie si cred ca s-au terminat in Iunie. Deci peste 2 ani, in Martie sa incepi sa te interesezi la CMJ-ul tau: https://www.google.ro/#q=adrese+cmj
Ai acolo adresele si telefoanele.
Academia dureaza 4 ani si completarea studiilor inca 2 ani pe parcursul cat esti cadru militar. Nu platesti decat taxa de examen 100 si ceva de lei si mancarea la examen. Pe timpul scolarizarii nu platesti nimic. Postul este asigurat dar trebuie sa te duci functie de medie. Cu cat inveti mai bine cu atat ai sanse mai mari de a fi mai aproape de casa. Sariul? Crezi ca spune cineva? Dar poate fi undeva la 2000 lei, circa 700 lei norma de hrana si alte sporuri. In total in jur de 3000 lei.

| Pop_Lara_1998 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru Pop_Lara_1998):

M ultumesc si eu!

3 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Nu am intrat acolo din cauza trigonometriei la examen deci nu stiu deloc cum e viata, nici macar pentru baieti!
Salariile in armata tocmai au crescut, nu am idee cat ar putea fi.
Postul este asigurat, asta e cert!
Informatii despre admitere gasesti pe acest site : www.armyacademy.ro