| adela2012 a întrebat:

Hei..nu am inteles expresiile ( la matematica ma refer ) la scoala si nu are cine sa mi le explice. Sunt clasa a 8a si voi da examen si nu stiu ce sa fac...Mi le puteti explica si mie, va rog mult!

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

La ce fel de expresii faci referire?
Încearcă să fii mai explicită!

| Idc12345 a răspuns:

Pai...Nu prea ai ce sa explici la expresii.Adica alea se bazeaza mai mult pe formulele de calcul prescurtat. Daca le stii pe alea stii sa faci si expresiile.Si eu sunt a8-a.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Deci sunt foarte simple, totul depinde de factorul comun şi de descompuneri. Eu nu-ţi pot da exemple acum, fiindcă nu îţi pot scrie la pătrat. Însă aici îţi explică foarte bine : http://eprofu.ro/matematica/expresii-algebrice-rezolvate/
Repet, uită-te la factorul comun şi la descompuneri, atâta tot.
Sănătate!

| denisa415 a răspuns:

Expresiile gen, alea cu formule de calcul sau descompunerile in factori? te pot ajuta doar daca stii exact ce iti trebuie,, si eu sunt tot clasa a 8'a

| adela2012 explică (pentru denisa415):

Da, aceleawinking
Chiar ma poti ajuta? As aprecia enorm de mult.