| anonim_4396 a întrebat:

C cum se formeaza un cuvant compus? Exemple si subliniati cuvantul compus din exemplu.

12 răspunsuri:
| i86e2 a răspuns:

Electromagnetic, dezoxiribonucleic, ecolocatie, primul e electric+magnetic, al doilea e dezoxigenare + riboza + nucleic, al treilea e cu ecou si locatie.

| cflori a răspuns:

As fi vrut sa-ti raspund la intrebare insa vad ca altii au facut-o deja suficient.
Incearca pe viitor cand mai cer ajutor sa te adresezi altfel.

| pikaღ a răspuns (pentru cflori):

Daca ceilalti au inteles nu este nevoie sa intelegi si tu happy

| cflori a răspuns:

Nu e vorba de asta, e vorba de bun simt, nu e nevoie sa te ataci mai bine ai lua asta drept un sfat.e mai placut sa vezi cum cineva adreseaza o intrebare formulata bine, nu cum ai facut-o tu. Daca nu poti intelege unde bat, las-o asa.

| pikaღ a răspuns (pentru cflori):

Hei,daca nu ai stiut rasunsul la intrebarea mea nu era nevoie sa adaugi cuvintele acelea crying

| Emill a răspuns (pentru pikaღ):

El se refera ca te adresezi de parca vorbesti cu un prieten de o viata ("hei rapid"), cand de obicei ar trebui sa fi folosit macar un "va rog" "puteti sa ma ajutati". Acu' cred ca intelegi la ce se referea happy

| pikaღ a răspuns (pentru Emill):

Inteleg dar nu era nevoie sa raspunda daca nu a fost multumita de intrebarea mea nu trebuia sa formuleze o fraza care nu se refera deloc la raspunsul intrebarii mele.Si tu la fel daca stii raspunzi daca nu treci mai departe

| Clank a răspuns:

Cuvintele compuse pot fi: -cu cratima: Am vazut floarea-soarelui. -fara cratima: Uite-o pe Sfanta Vineri. -abreviate: T.G.V., O.N.U.

| Skeez a răspuns (pentru Clank):

Ai uitat sa specifici de cele fara cratima dar unite
ex; intotdeauna, viceprimar etc.winking

| OmulUmbrei a răspuns:

Exista trei tipuri de compunere:
-prin alaturare (cu sau fara cratica) : floarea-soarelui (cu cratima), Sfanta Maria (fara cratima)
-prin sudare : untdelemn (s-a format din unt+de+lemn, untdelemn = ulei)
-prin abreviere (prin prescurtare) : B.C.R. = Banca Comerciala Romana

| d33a2000 a răspuns:

Se formeaza prin derivare copilot prefixul co+ cuvantul de baza pilot

| Andreea_Adam_1993 a răspuns:

Prin alaturare cwertuw y5iut