| katypyno a întrebat:

Hei stiti sa rezolvati problema asta? Era intr-unul din testele pentru evaluarea nationala pe care o s-o dau peste o saptamana si chiar nu stiu sa o rezolv.
Numarul de mere dintr-un cos este mai mare decat 30 si mai mic decat 68. Daca grupam merele cate 5, raman in plus 4 mere, iar daca grupam merele cate 4, ramane in plus 1 mar. Aflati numarul de mere din cos.Va multumesc mult.Si dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Kristinikaaa a răspuns:

Numarul este 49
5 x 9 = 45 => 45 + 4 = 49
4 x 12 = 48 => 48 + 1 = 49

5 răspunsuri:
| Zebastian a răspuns:

Raspunsul este 49.

| Patrascu_Alin_1997 a răspuns (pentru Zebastian):

Cum ai facut? Ca sunt curios.

| sNNapLe a răspuns:

Daca mi-ai da idul de mess ca e prea mult sa scriu aici
sa ti-o explic mai pe intelesul tau

| Patrascu_Alin_1997 a răspuns:

Sigur ai scris problema bine? Mi se pare ca e gresita. Nu trebuia sa fie restul 1 trebuia sa fie 3 ca sa iasa problema...

| katypyno explică (pentru Patrascu_Alin_1997):

Sunt sigura ca am scris-o bine deoarece ne-a dat-o la test la scoala si am pastrat foaia.