| lary1399 a întrebat:

Hei! Stiu(sau cel putin presupun) ca multora o sa va para o intrebare ciudata, dar de ce trebuie sa aduci 2 fractii cu numitori diferiti la acelasi numitor pentru a le aduna? Si va rog nu spuneti "pentru ca asa a zis profesorul". Exista vreun mod de a demonstra necesitatea asta (ca nu poti sa le aduni asa)?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| ionut258 a răspuns:

Pai, ca sa lucrezi mai usor, daca preferi sa imparti fractiile si sa le aduni e treaba ta.

| Nectunt a răspuns:

Frumoasă întrebare! Asta înseamnă să vrei să înveți matematică, deoarece punându-ți întrebări bune descoperi lucruri ascunse. http://nectunt.ro/articole.php?art=19

Aducerea la același numitor este doar o metodă de rezolvare. Trebuie să înțelegi că fracțiile sunt niște numere raționale care se adună după regulile învățate. 1/2 = 0, 5; 3/4 = 0, 75, deci 1/2 + 3/4 = 0, 5 + 0, 75 = 1, 25 = 125/100 = 5/4. Nu este greu să lucrezi nici în acest mod, dar parcă se vede mai repede, amplificând pe 1/2 cu 2 rezultatul.

Se poate demonstra ușor cu ajutorul metodei reducerii la absurd, necesitatea aducerii la același numitor în cadrul unei adunări de fracții. Spre exemplu, 3/2 + 1/4 nu poți spune că este egal cu 4/6 = 0, (6) deoarece 3/2 + 1/4 = 1.5 + 0.25 = 1.75 (rezultatul corect). Asta este necesitatea!

Sper că m-am făcut destul de bine înțeles. Succes și spor la cât mai multe întrebări de acest fel.