| Apetri_Cătălin_1973 a întrebat:

Spuneti-mi va rog cum se inmultesc doua fractii cu numitori diferiti! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| pisicutablue a răspuns:

Inmultesti cifrele de deasupra liniilor de fractie intre ele si alea de desupt intre ele
+ iti zic si inmultirea ca eu un pic mai complicata
ex a supra b / c supra d = a/b inmultit cu d supra c
adica inmultesti prima fractie cu inserva celui deal doilea

Răspuns utilizator avertizat
| pisicutablue a răspuns (pentru Jadhandmade_Jadluxury_1969):

Da ups oboseala isi spune cuvantul big grin

| IngeraşVerde a răspuns:

Buna!
Se inmulteste numitorul de la prima fractie cu numitorul de la a doua fractie! La fel si la numaratori, inmultesti primul numarator cu al doilea!

| maly00 a răspuns:

Daca au doar numitorii diferiti, inmultesti numitorii si pastrezi numaratorii, nu ii inmultsti si p ei

| Ca_Bi_1995 a răspuns:

Inmulesti numitor cu numitor numarator cu numarator...cred