| anonim_4396 a întrebat:

Cum compar fractii cu numitori si numaratori diferiti? ( Va rog sa imi explicati cat mai usor, acum intru in clasa a V-a ).

3 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

Deci tu trebuie sa stii ca important este sa ai un numitor sau numarator acelasi in ambele parti! Sa luam un exemplu concret!

3/4 SI 2/6 Bun eu tot ce trebuie sa fac e sa amplific (inmultesc fractiile )astfel tonguerima o amplific cu 3 si vor obtine 9/12
Iar pe a doua o amplific cu 2 ca sa obtin un numitor comun, si obtin : 4/12!

Apoi ptrintr-o simplu procedeu efectuez impartirea si aflu care este mai mare! Dar tine minte poti aduce la acelasi numitor cat si la acelasi numarator ambele variante te ajuta
doar la comparare, la adunare si scadere trebuie sa ai NUMITORII comuni adica cei de jos!

| Danzell a răspuns:

Prin aducerea la un numitor comun
de ex
4/5 si 3/2
un numitor comul al celor 2 fractii il obtii prin inmultirea fractiilor la numitorul fractiei opuse.

adica asa

4/(5*2) si
3/(2*5)

4/10
3/10

acum poti sa le compari
care crezi ca e mai mare? 3/10 sau 4/10?

| MisFit20 a răspuns:

Exemplu : 4/2 si 8/2. Se face asa
se impart, numaratorul si numitorul dupa exemplu: 4:2=2
8:2= 4
Deci 8/2 este mai marehappy