| xxKimiko a întrebat:

Am nevoie de ajutor. La matematica. Nu inteleg faza cu factorul comun dati-mi explicatii cum se rezolva unul cu paranteze si multe numere.

Răspuns Câştigător
| americanu00334567 a răspuns:

Deci, sa iti explic mai pe intelesul tau:
deci daca ai 10x9+10x7 factorul comun este 10 deoarece el se repeta de 2 ori si faci asa: 10(9+7) deci 10 pe langa 9 plus 7 si gata ai rezolvat si atat.
Funda? plz

| xxKimiko explică (pentru americanu00334567):

Factorul comun, risicarea la putere dar, ok... Funda.

3 răspunsuri:
| K3nzoRRR a răspuns:

Buna, daca nu intelegi factorul comun iti zic eu:
1. daca ai 7x4x7x4 faci asa = 7x2+4x2 sau daca ai 7x5x6x7x7=(7x3)+5x6=?

Bafta!

| americanu00334567 a răspuns (pentru K3nzoRRR):

Nu era vorba de factor comun si apropo il inteleg iti dau eu un exercitiu de olimpiada adica S indice 1(nu am cum sa scriu S si unu mic) asa=1+2+3+...+20 si S indice 2=1+2+3+...+40 ipoteza este sa faci c.m.m.m.c adica [S indice 1, S indice 2]=? este super simplu pentru ca indeplineste o formula.Deci e doar un exercitiu mai "stufos" happy