| Mihai11 a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare legata de profilul mate-info.As vrea sa stiu ce materii se fac si cate ore pe saptamana sunt la fiecare.De asemnea as vrea sa stiu la ce materii se da teza si bacul (oral si scris)!

Dar la un profil de mate-info intensiv engleza sau intensiv informatica se da ceva teza in plus, sau vreo materie in plus la bac?

Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| rolynight a răspuns:

Salut,si eu urmez sa incep clasa 9 cu acest profil (intensiv informatica cei drept).
4 ore de romana si de mate, 1 ora de info, 2 ore de tic, 3 de fizica, 2 biologie si de chimie, 1 sau 2 de istorie, geografie, una de logica, una de religie, una de sport, despre desen si muzica am auzit ca se fac pe sarite, 2 ora de engleza, si 2 ore de o alta limba.
Dai teza din:
mate, romana, informatica si la alegere din bio chimie sau fizica.
La intensiv info ai 4 ore de informatica.
La intensiv engleza ai 4 ore de engleza, si dai teza din ea.
La BAC am auzit ca se da din:
Romana oral si in scris, Matemstica, Engleza(oral), cred ca si din programare, si la alegere din materiile din care puteai alege si pentru teza.Success!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Matematică-informatică" dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Toate cele bune.