| aiser27 a întrebat:

Deci... Eu trec intr-a opta si as vrea niste sfaturi,pareri, idei... happy

Răspuns Câştigător
| MiryamDeniz a răspuns:

Eu tocmai am terminat clasa a 8-a, iar examenele au fost chiar ușoare. Te va marca mult acest aspect așa că pregătește-te din timp dacă vrei un liceu bun pentru că notele de la examene se iau 75% în considerare. Cumpără culegeri și învaţă lecţie cu lecţie. Fă tot posibilul să iei note mari că te ajută la medie. Nu spune ceva gen:,, lasă că am timp să învăţ". Așa cum am zis eu. Pentru simulări nici nu am deschis caietul și am luat 9.00. Da, acum regret că nu am dat mai mult, pentru că puteam s-o fac! Fă și meditaţii în caz că nu prea te împrietenești cu româna sau matematica. Aa, și încă ceva: încearcă să păstrezi relaţii bune cu colegii tăi. Aţi petrecut atât timp împreună și ar fi păcat să nu vă mai vorbiţi. Mult succes!

3 răspunsuri:
| funnnyman32 a răspuns:

Buna! IN primul rand sa-ti asculti parintii,
sa inveti cat mai bine si sa te axezi pe ceva anume. Sa nu te apuci de fumat si alte minunatii. Mult succes in inceperea noului an!

| ElenaSt2011 a răspuns:

Incearca sa inveti cat de bine poti toate lectiile la materiile de examen de la finalul clasei a opta, inca din timpul anului scolar.

Este mai usor pentru tine, decat sa lasi multa materie de invatat pe ultima suta de metri, deci cu putin timp inaintea examenului.

Eu stiu ca se dau examene la romana si matematica.