| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU
E neapărat să urmezi profilul de Mate-info la liceu pentru a deveni IT-ist?
Eu aș vrea să urmez profilul știinte ale naturii, dar pe profil real
Pot ajunge IT-ist?

5 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Bineînțeles că poți. De la orice profil poți merge la orice facultate, doar că trebuie să ții ritmul cu ceilalți care dețin o gamă mai largă de cunoștințe.
La științe ale naturii nu faci informatică decât în primii doi ani, pe când la mate-info faci în toți cei patru. Dacă tu din clasa a 11-a vei face meditații(sau poate vei lucra singură, dar e mai bine când ai un profesor care să-ți vadă greșelile pe care tu nu le vezi și care să insiste acolo unde ai lacune), vei putea ține ritmul și nu e nicio problemă.
De ce nu mergi la mate-info? Ți-e frică de matematica M1?

| Cata468 a răspuns (pentru anamariarot):

Din câte am înțeles la Mate-info e foarte greu și nu cred că pot ține pasul cu materia
De aceea m-am gândit că la științe ale naturii o să fie mai ok

| anamariarot a răspuns (pentru Cata468):

Ține cont de ce a spus Andersen2k18, că are dreptate. Și oricum, nu trebuie să excelezi la toate materiile. Te axezi pe ce îți place ție, pe ce îți trebuie. Acolo să fii cea mai bună, că la celelalte poți lua și note mai mici

| Andersen2k18 a răspuns:

La stiinte ale naturii faci multa chimie, fizica, bio(care se leaga mai mult de latura asta biochime). La mate-info(Si aici ma refer matematica m1 si ore multe de info care o sa te ajute) ai de invatat mai mult, daca le ai cu matematica si iti si place nu o sa fie greu. Mai ales daca vrei sa te duci in IT trebuie sa stapanesti bine limbajul de programare gen C++, Java etc. Nu te lua dupa ce spun altii ca e greu la mate-info, du-te cu toata inima. Mai ales daca vrei sa mergi mai departe in domeniul asta de IT.

| Bunica69 a răspuns:

Eu am terminat un liceu tehnologic, profil auto-electronist si am ajuns la Facultatea de Automatica si Calculatoare. Deci da, se poate.